27.07.2016/12:30

Koniec z marnowaniem żywności? Ustawa nałoży nowe obowiązki na detalistów

Właściciele sklepów i hurtowni zostaną zobowiązani do przekazywania organizacjom pożytku publicznego żywności z uszkodzonym opakowaniem lub z krótkim terminem przydatności do spożycia. Zakłada tak projekt ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności.

Marnowanie żywności występuje na każdym etapie – od wytwarzania, poprzez przetwarzanie i dystrybucję, kończąc na konsumpcji u ostatecznego konsumenta. Średnio – według szacunków Komisji Europejskiej na bazie danych z 2012 r. – w UE marnuje się 89 mln ton artykułów spożywczych rocznie, przy czym obszar dystrybucji odpowiada za ok. 5 proc. tej ilości, której wartość szacuje się na 10 mld euro.

W przypadku Polski brak jest szczegółowych i bieżących szacunków skali marnowania żywności. Zgodnie z danymi Eurostatu z 2006 r., w naszym kraju było to ok. 9 mln ton produktów rocznie. W przeliczeniu na statystycznego mieszkańca, Polska jest na 5. miejscu w Unii Europejskiej (235 kg/os/rok). Brakuje jednak szczegółowych informacji o skali marnowania żywności na poszczególnych etapach.

Żywność do przekazania

Problemowi marnowania żywności zapobiec mają w pewnym stopniu przepisy przygotowane przez senacką Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Zgodnie z projektem ustawy, każdy sklep oraz hurtownia mające powierzchnię powyżej 250 mkw. i w których przynajmniej 50 proc. przychodu generowane jest przez sprzedaż produktów spożywczych, zostaną zmuszone do zawarcia umów z organizacjami pożytku publicznego. Umowy te mają dotyczyć nieodpłatnego przekazywania żywności na cele społeczne w ramach działalności charytatywnej. W grę wchodzą artykuły zdejmowane z półek ze względu na wady handlowe, estetyczne czy zbliżający się upływ daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia. Wyjątkiem będą napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz te będące mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%. Za niepodpisanie umowy grozić ma kara w wysokości 5000 zł.

Opłaty za odpady

Ale to nie koniec. Detalistów i hurtowników obejmie również obowiązek przygotowywania raportu dotyczącego utylizowanej żywności i płacenia za wytwarzane odpady, czyli produkty spożywcze przeterminowane lub nieprzydatne do spożycia. Stawka opłaty wynosi według projektu 0,1 zł za 1 kg odpadów i trafiać ma na konto organizacji pożytku publicznego, z którą firma zawarła umowę na przekazywanie żywności. Niewniesienie opłaty w pełnej wysokości albo nieuiszczenie jej w terminie (do 30 kwietnia roku kalendarzowego następującego po roku, którego opłata dotyczy), może skończyć się karą w wysokości od 500 zł do 10 000 zł.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.