20.11.2018/16:15

Konsument w Gospodarce 4.0 [ANALIZA]

Potencjał biznesowy gospodarki 4.0 to – w uproszczeniu – być albo nie być w nowych innowacyjnych branżach i usługach. Wiele korporacji przeoczyło szanse, które stwarzają cyfrowe modele biznesowe. Aby osiągnąć sukces, firmy muszą między innymi zrozumieć, jakie są potrzeby coraz bardziej wymagającego klienta tu i teraz oraz – co jest ważne – jak dotrzeć do klienta wtedy, kiedy on tego potrzebuje.

Rozwój globalnej gospodarki powoduje, że w większości regionów świata społeczeństwa się bogacą. Chociaż poziom bogactwa rozkłada się nierównomiernie, a według niektórych ekonomistów różnice w zasobności wręcz narastają w ostatnich latach, to niekwestionowanym zjawiskiem jest malejący poziom ubóstwa i wzrost liczebności klasy średniej. Według danych Banku Światowego odsetek ludności świata żyjącej w ubóstwie (za mniej niż 1,9 USD dziennie) spadł z 42 proc. w 1981 r. do 11 proc. w 2013 r. Opierając się na danych tej instytucji, Homi Kharas, zastępca dyrektora programu „Global Economy and Development” w Brookings Institution, szacuje, że liczebność klasy średniej zwiększyła się z 1 mld osób w 1985 r. do 3 mld osób w 2015 r. Z punktu widzenia rynku oznacza to ogromny wzrost liczby konsumentów, którzy w dodatku dysponują coraz większymi finansowymi możliwościami zaspokajania swoich potrzeb.

Według firmy doradczej McKinsey w ciągu najbliższych 15 lat konsumenci z krajów rozwijających się przesuną się z peryferii globalnej gospodarki do jej centrum. Firma nazywa to największą szansą wzrostu w historii kapitalizmu i przewiduje, że do 2025 r. konsumpcja w tych krajach wzrośnie blisko dwukrotnie w porównaniu do 2010 r. Potrzeby współczesnego konsumenta i sposoby ich zaspokajania szybko się zmieniają, na co największy wpływ ma postępująca cyfryzacja pozwalająca klientom na większy i trafniejszy wybór dóbr i usług, które – również dzięki rewolucji technologicznej – w coraz szerszym asortymencie podsuwają im producenci i dostawcy.

Obecnie najważniejsze zjawiska dotyczące popytu to oczekiwanie przez klientów personalizacji oferty, wymuszające dostosowanie się do ich indywidualnych oczekiwań, a także gruntowna zmiana profilu kupujących, wynikająca przede wszystkim z czynników demograficznych – starzenia się społeczeństwa i wchodzenia na rynek nowej generacji konsumentów o specyficznych oczekiwaniach.

Personalizacja: oferta masowa zastąpiona przez indywidualną

Era masowej konsumpcji przemija bezpowrotnie. Taka sama oferta w niewiele różniącym się modelu obsługi i kierowana do wszystkich przestaje się sprzedawać. W natłoku informacji potencjalni klienci coraz częściej ignorują masowe komunikaty. Sami szukają najbardziej odpowiadających im ofert i samodzielnie podejmują decyzje konsumpcyjne. Jeżeli oczekują podpowiedzi, to ma ona być skierowana indywidualnie do nich i trafiać w ich potrzeby. Następuje odejście od profilowania potrzeb klientów w oparciu o preferencje regionalne czy krajowe.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.