16.10.2016/14:26

Krzysztof Tokarz, prezes GK Specjał: Jesteśmy za ograniczeniem handlu w niedziele

Jeśli spojrzymy na ten zakaz z punktu widzenia konkurencyjności, to jest on dla małych sklepów bardzo dobry. To przede wszystkim sieci handlowe a nie małe sklepy zarabiają więcej handlując w niedzielę – mówi w wywiadzie dla portalu wiadomoscihandlowe.pl Krzysztof Tokarz, prezes zarządu Grupy Kapitałowej Specjał.

Sejm właśnie rozpoczął prace nad projektem ustawy o ograniczeniu  handlu w niedziele. „Solidarność” zebrała pod tym projektem ponad pół miliona podpisów. Jak na ten projekt patrzy GK Specjał?

My również zbieraliśmy podpisy pod tym projektem i chcemy aby jak najszybciej został uchwalony i wszedł w życie. Zbiórka podpisów szła nam bardzo dobrze w sklepach własnych, gorzej było w przypadku franczyzobiorców, którzy boją się stracić istotną część swoich miesięcznych obrotów. Natomiast jeśli spojrzymy na ten zakaz z punktu widzenia konkurencyjności, to jest on dla małych sklepów bardzo dobry. To przede wszystkim sieci handlowe a nie małe sklepy zarabiają więcej handlując w niedzielę. Z projektu wykluczone będą stacje benzynowe czy sklepy przyszpitalne, natomiast zależy nam na tym, aby tych wyjątków było jak najmniej. Również z punktu widzenia zmian pokoleniowych biznes, w którym nie trzeba pracować w niedzielę jest dużo bardziej atrakcyjny.

Czy polskie sklepy będą w stanie przejąć znaczną część niedzielnych obrotów zagranicznych sieci handlowych?

Cały czas pracujemy nad tym, aby polskie sklepy były nowoczesne, konkurencyjne cenowo oraz aby oferowały produkty bardzo dobrej jakości. Chcemy, by klient wracał do nas nie dlatego, że wprowadzono zakaz handlu w niedzielę, ale dlatego, że to samo co w markecie, będzie miał u siebie pod domem. Oczywiście hipermarkety jako miejsce do zakupów typowo weekendowych stracą na tym zakazie więcej niż małe sklepy. Nie oznacza to jednak automatycznego zwiększenia obrotów małych, polskich sklepów dokładnie o taki odsetek, jaki stracą sieci. Myślę, że brak handlu w niedzielę wszystkie pozostałe formaty ucieszy mniej więcej tak samo.

O ile mogą wzrosnąć obroty sklepów z Grupy Specjał gdyby zakaz wszedł w życie?

Trudno estymować to w tej chwili , ponieważ nie znamy ostatecznego kształtu ustawy. Przypuszczam że jeżeli ustawa zostanie uchwalona w obecnym kształcie to istotnie nastąpi niewielki wzrost obrotów na sklepach które mamy w obsłudze.Obroty utracone w niedzielę rozłożą się na pozostałe dni tygodnia zwłaszcza soboty i poniedziałki.

Do jakich zmian w strategiach firm handlowych może doprowadzić zakaz handlu w niedziele? Co może się zmienić w strategiach rozwoju, strategiach marketingowych

Handel będzie musiał dostosować się do nowej sytuacji. Każdy z podmiotów będzie starał się pozyskać dla siebie jak najwięcej z tego „niedzielnego kawałka ”. Na pewno sklepy wydłużą godziny handlu w soboty. Być może niektóre sklepy uruchomią nawet nocną sprzedaż ? wszystko będzie zależało od potrzeb konsumentów. Jeżeli konsumenci przeniosą swoje niedzielne zakupy na piątek i sobotę to handel dostosuje ilość personelu sklepu i godziny otwarcia placówki adekwatnie do potrzeb.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Lena 17.10.2016

    A co z interesem konsumenta ? Jak Orban na Węgrzech zaczął majstrować przy podatkach w handlu i zamknął sklepy w niedzielę to doprowadził do takiego wzrostu cen, że dzisiaj jest tam drożej o 30% niż w Polsce. Dlaczego o tym nie mówi się konsumentom ?

  • Anna 17.10.2016

    Zakaz handlu w niedziele dobry dla małych sklepów... Konsumenci nie zaczną kupować w małych sklepach wyłącznie dlatego, że wszystkie sklepy będą zamknięte w Niedziele. Stracą galerie handlowe i hypermarkety - i tak żeby mieć taką samą profitowość będę musiały podnieść ceny, którę w efekcie mogę się znliżyć do tych w małych sklepach ... czyli kto traci? Konsument który musi zapłacić więcej mimo tego, że odpada mu cześć dochodu bo - w uproszczeniu - nie może pracować w Niedziele /produkty firm w której pracuje nie mogę sprzedawać się w Niedziele.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.