04.10.2018/08:31

Ministerstwo Finansów chce uderzyć w firmy, które kredytują się kosztem dostawców

Nowe rozwiązania techniczne, które w ostatnich latach pozyskało Ministerstwo Finansów - JPK i STIR mają sprawić, że urzędnicy z łatwością odnajdą firmy, które generują zatory płatnicze. Obecnie ministerstwo analizuje, co może takim przedsiębiorstwom zrobić - pisze Rzeczpospolita.

Ministerstwo Finansów może pracować nad poszerzonym systemem opartym na STIR i JPK, który umożliwi błyskawiczne wykrycie firm opóźniających płatności. Drugim elementem systemu ma być "dyscyplinowanie" takich przedsiębiorstw. Konkretów jeszcze brakuje.

Pomysły ministerstwa pochwalają eksperci. Ich zdaniem wystarczy ujawniać nazwy firm, by dostawcy lub kontrahenci mogli ich unikać. Z drugiej strony stworzenie bazy nierzetelnych firm może być problematyczne - bo przyczyny zatorów są różne - przykładowo, sporne należności, które ograniczają działalność przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • mska 05.10.2018

    No tak i zamiast zastanowić się z czego wynikają te zatory płatnicze i dlaczego firmy nie płacą na czas to lepiej już je dobić. To są w dużej mierze POLSKIE FIRMY, którym coraz ciężej funkcjonuje się na rynku. Niech zostaną już tylko te zagraniczne, które i tak nie płacą podatków w Polsce ...
    Tylko pogratulować sensownego myślenia.

  • asik 05.10.2018

    To cała służba zdrowia, od ręki

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.