29.10.2018/12:03

Muszkieterowie wspólnie z PCK zebrali 16 tys. litrów krwi

W ramach XI edycji kampanii „Zbieramy Krew dla Polski” ponad 2600 dawców oddało blisko 1200 litrów krwi. W ciągu 11 lat kampanii, realizowanej przez Grupę Muszkieterów wraz z Polskim Czerwonym Krzyżem, zebrano jej łącznie blisko 16 tys. litrów od ponad 35 tys. dawców.

26 października to Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Jego ideą jest popularyzacja oddawania krwi, narządów, a także krwiotwórczych komórek macierzystych. Grupa Muszkieterów, zarządzająca sieciami Intermarché i Bricomarché, od 11 lat organizuje, we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem, kampanię „Zbieramy Krew dla Polski”, aby przełamać obawy Polaków oraz zachęcić ich do wspierania honorowego krwiodawstwa.

– Mimo ogromnego postępu technologii i medycyny, nikt nie wynalazł syntetycznego odpowiednika krwi. Jej przetoczenie jest czasami jedyną możliwością na uratowanie życia lub zdrowia. Właśnie dlatego bardzo dziękujemy wszystkim dawcom oraz organizatorom, którzy przez 11 lat kampanii „Zbieramy Krew dla Polski” działali na rzecz honorowego krwiodawstwa. W tym czasie udało nam się zebrać blisko 16 tys. litrów krwi – mówi Eliza Orepiuk-Szymura, dyrektor komunikacji i informacji Grupy Muszkieterów.

Od maja do września 2018 r. ambulanse Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pojawiały się na parkingach przed sklepami Intermarché i Bricomarché w całej Polsce. W 107 miastach z 15 polskich województw przeprowadzono łącznie 129 zbiórek krwi. Akcjom towarzyszyły liczne konkursy, pokazy straży pożarnej i ratownictwa medycznego oraz pokazy udzielania pierwszej pomocy.

Rekordziści kampanii „Zbieramy Krew dla Polski” 2018 to województwa: dolnośląskie – zebrano 189,5 litra krwi od ponad 420 dawców; wielkopolskie – zebrano 178,5 litra krwi od blisko 400 dawców; śląskie – zebrano 136,4 litra krwi od ponad 300 dawców

Najlepszymi miastami okazały się Bolesławiec (Bricomarché) – zebrano 59 litrów krwi od ponad 130 dawców; Oleśnica (Intermarché) – zebrano 36,5 litra krwi od ponad 80 dawców; Brzeg Dolny (Intermarché) – zebrano 27 litrów krwi od 60 dawców.

– Od 2008 r. Grupa Muszkieterów i Polski Czerwony Krzyż w ramach kampanii zebrali łącznie blisko 16 rys. litrów krwi od ponad 35 tys. dawców. Pozwoliło to na przeprowadzenie wielu zabiegów i operacji ratujących życie. W ciągu tych 11 lat odbyło się łącznie ponad 1400 zbiórek krwi i blisko 230 dodatkowych akcji promujących honorowe krwiodawstwo. W tym czasie chęć oddania krwi zgłosiło około 46 tys. chętnych – podsumowuje Renata Kawka, sekretarz Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.