29.04.2020/18:27

Piwo niesprzedane z powodu koronawirusa? Ministerstwo Finansów obniży akcyzę

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, które dawałoby producentom piwa możliwość skorzystania z ulgi w akcyzie w przypadku zniszczenia piw, które przekroczyły termin przydatności do spożycia.

W uzasadnieniu resort wskazuje, że w związku z sytuacją kryzysową zaistniałą na skutek rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 i wprowadzonymi z tego powodu  ograniczeniami w handlu, "koniecznym stało się podjęcie pilnych działań, które zniwelują straty podmiotów prowadzących sprzedaż piwa, wynikające z przeterminowania się tych wyrobów w zamkniętych na czas pandemii lokalach, zwłaszcza w tzw. HoReCa (hotele, bary, restauracje, puby)".

W związku z tym Ministerstwo Finansów uznało za zasadne wprowadzenie przepisu, który stanowi, że w przypadku piwa z zapłaconą akcyzą, które przekroczyło termin przydatności do spożycia, podatnik mógłby dokonać obniżenia kwoty akcyzy, do której zapłacenia jest obowiązany, o kwotę akcyzy zapłaconej od tych wyrobów po dokonaniu zniszczenia takiego piwa zwróconego mu przez jego kontrahentów. Dotyczyć miałoby to oczywiście tylko tych kontrahentów, którzy na skutek trwającej epidemii nie zdołali sprzedać piwa przed upływem terminu jego przydatności do spożycia.

Ministerstwo w uzasadnieniu projektu rozporządzenia podkreśla, że w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju zmniejszeniu uległa sprzedaż piwa. Straty z tym związane dotykają przede wszystkim lokali gastronomicznych, które ze względu na wprowadzone ograniczenia w zakresie profilaktyki zapobiegającej rozprzestrzenianiu się koronawirusa praktycznie nie prowadzą działalności, a także małe sklepy, w których jest to wyrób wpływający na wysokość ich obrotów.

- W związku z powyższym dochodzi do sytuacji pozostawania w szeroko rozumianej  HoReCa znacznych ilości niesprzedanego piwa z przekroczonym terminem końcowym, w  którym można było je spożyć. Polski Związek Producentów Piwa, a tym samym browary w nim zrzeszone, deklarują pomoc tym jednostkom poprzez odbieranie piw przeterminowanych od klientów i zwrócenie im kosztów poniesionej akcyzy. Ponieważ  zwracane piwo nie mieści się w instytucji reklamacji, wyłączone jest dochodzenie zwrotu akcyzy zapłaconej od tego wyrobu na podstawie (...) ustawy o podatku akcyzowym. Dlatego też producenci piw zawnioskowali o możliwość pomniejszenia należnego podatku akcyzowego o kwotę podatku zapłaconego od zwracanych przeterminowanych piw, które ulegną zniszczeniu - tłumaczy MF.

Resort podkreśla, że piwo z racji swojej specyfiki oraz sposobu produkcji ma jako  jeden z nielicznych alkoholi  podawany termin przydatności do spożycia. Dlatego do piwa może mieć zastosowanie przepis unijny przewidujący możliwość zwrotu podatku akcyzowego w przypadku jego zwrotu. Takie wyroby jak wódka czy wino nie mają określonego terminu przydatności do spożycia i dzięki temu nie są narażone na zwroty z rynku związane z jego przekroczeniem.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.