29.04.2020/18:27

Piwo niesprzedane z powodu koronawirusa? Ministerstwo Finansów obniży akcyzę

- Wprowadzenie możliwości odliczenia podatku akcyzowego również w przypadku zwrotu związanego z przekroczeniem terminu przydatności do spożycia pozwoli lepiej zapobiegać sytuacjom, w których takie piwo mogłoby zostać sprzedane konsumentowi - tłumaczy ministerstwo. - W związku z powyższym nowelizowane rozporządzenie w sprawie  zwolnień od podatku akcyzowego wprowadza przepisy, które pozwolą na obniżenie akcyzy w przypadku zniszczenia piwa, które przekroczyło dopuszczalny termin do spożycia, bez względu na to, czy taki zwrot z rynku jest spowodowany z inicjatywy klienta, czy z inicjatywy producenta - dodaje resort.

MF zauważa, że na podstawie ustawy budżetowej w 2020 r. wpływy do budżety państwa z tytułu akcyzy od piwa powinny plasować się na poziomie 3,5 mld zł. Wolumen piwa sprzedawanego w gastronomii to ok. 15 proc., natomiast w małych sklepach to ok. 5 proc. - Szacując zwroty piwa do zniszczenia na ok. 10 proc., to proponowane rozwiązanie może obciążyć budżet państwa kwotą około 70 mln zł - uzasadnia resort.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.