11.12.2018/10:28

PKN Orlen zainwestuje w stacje retro. Marki CPN i Petrochemia Płock wrócą na rynek [GALERIA]

Petrochemia Płock

Petrochemia Płock S.A., powstała jako reakcja na wzrastające zapotrzebowanie na paliwa oraz surowce do produkcji wynikające z gwałtownego rozwoju przemysłu i motoryzacji w latach 50. XX w., a także niewystarczające zdolności przerobowe istniejących już rafinerii. W 1958 roku zapadła decyzja o lokalizacji zakładu w Płocku. W grudniu 1959 r. zostało utworzone przedsiębiorstwo państwowe Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne, które jako jeden z nielicznych w ówczesnej Europie zakładów łączyło produkcję rafineryjną z petrochemiczną. W budowę zakładów miały swój wkład tysiące ludzi z całego kraju. Spora część konstrukcji, urządzeń, maszyn i aparatury powstała w polskich zakładach. W lipcu 1993 r. MZRiP zostały przekształcone w Petrochemię Płock S.A.. Firma zajmowała wtedy obszar ponad 700 hektarów i zatrudniała ok. 6580 pracowników.  Charakterystycznym znakiem firmowym przedsiębiorstwa była stylizowana retorta, naczynie chemiczne z wpisaną w nie literą „P” wywodząca się od słowa petrochemia lub jak uważają inni od nazwy miasta Płock. Potocznie logo nazywane było „Petką”. Od początku swojego istnienia występowało najczęściej w biało-niebieskiej kolorystyce.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Zonk 23.05.2019

  Dal mnie to sie moze nawet PGR nazywac --- tylko zeby paliwo było tansze ewentualnie propocjonalne do zarobkow jak na zachodzie.
  Niemiec np 1000 l za wyplate i my tez 1000l za wypalate :) a nie 250 l
  Zaraz trole powiedza to by musialo kosztowac 1,50 L :) itd itd

 • Łukasz 16.12.2018

  W Polsce bez zmian, wzrok tylko wstecz wpatrzony. No cóż, Trzeba się pogodzić, że nigdy nie dogonimy świata.

 • Polak 15.12.2018

  Wracają czasy młodości Jarkacza:(

 • m 13.12.2018

  Oczywiście, że w świadomości części polskiego społeczeństwa jest CPN, pytanie czy te skojarzenia są pozytywne?
  Z jednej strony Orlen wdraża świetny koncept O! shop czy też testuje nowoczesne rozwiązania skracające czas płatności a z drugiej CPN... Chyba nie trudno domyślić się, które rozwiązania są wspierane i narzucane "z góry". W sumie Prezes jeszcze w 2015 roku był wójtem Pcimia ;-)

 • HK 12.12.2018

  Jakieś komunistyczne ciągoty !!! Co na to rząd ??? Nazwy ulic zmieniają a CPN wraca? :):):)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.