Pomoc rodziny w sklepie w niedziele. Ustawa o zakazie handlu zostanie doprecyzowana
Jedną z kwestii, jakie zostaną doprecyzowane w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele podczas jej najbliższej nowelizacji, będzie temat udzielania pomocy właścicielom sklepów przez członków rodziny. O sprawie donosi "Rzeczpospolita".
Przypomnijmy, że obowiązująca od marca ustawa pozwala na funkcjonowanie w niedziele placówek handlowych, w których handel "jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek".
Liberalna interpretacja tego przepisu wydana wspólnie przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwową Inspekcję Pracy pozwala jednak na udzielanie pomocy właścicielowi sklepu przez członków rodziny.
- Korzystanie z okazjonalnej i nieodpłatnej pomocy członków rodziny w takim przypadku nie narusza przepisów ustawy. Osoby te nie mogą jednak być pracownikami lub zatrudnionymi u takiego przedsiębiorcy i wykonywać odpłatnej pracy w inne dni tygodnia - uznały MRPiPS i PIP.
W opinii części prawników, taka interpretacja przywołanego przepisu prawa wydaje się sprzeczna z jego literalnym brzmieniem. MRPiPS chce na wszelki wypadek zamknąć dyskusję na ten temat, zmieniając przepisy. - Chcemy to teraz doprecyzować - mówi "Rzeczpospolitej" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Przypomnijmy, jak zapowiedział pod koniec czerwca w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Szwed, projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele powstanie najwcześniej na jesieni br., a ustawa na pewno zostanie zmieniona przed końcem kadencji Sejmu. Później Szwed deklarował, że nowelizacja mogłaby wejść w życie 1 stycznia 2019 r.
Oprócz pozwolenia na pomoc rodziny w sklepie, zmiany w ustawie mają objąć m.in.: kwestię sklepów korzystających z wyłączenia spod zakazu handlu przewidzianego dla placówek pocztowych (ministerstwo chce tego zabronić), oraz kwestię dotyczącą tzw. przeważającej działalności - zdaniem ministra, niektórzy przedsiębiorcy nadużywają zapisanych w ustawie wyjątków odnoszących się do przeważającej działalności, polegającej np. na handlu kwiatami, prasą czy biletami komunikacji miejskiej.
Resort negatywnie odnosi się natomiast do propozycji związkowców z NSZZ "Solidarność", aby wydłużyć czas obowiązywania zakazu niedzielnego handlu na okres od godz. 22 w sobotę do 5 rano w poniedziałek.
2 komentarze
-
30.07.2018
Rodziny będą spędzać razem niedzielę - w pracy :D żenada.
-
26.07.2018
Gorszy sort na kolanach dziękuje panom pisowskim za łaskawość i prosi o więcej miłosierdzia dla siebie.
2