03.06.2020/14:44

Pracodawcy postulują zamrożenie płacy minimalnej

Konfederacja Lewiatan postuluje do rządu, aby minimalne wynagrodzenie w 2021 roku pozostało na niezmienionym poziomie. Taki krok wymagałby interwencji ustawodawcy, ponieważ ustawa gwarantuje wzrost płacy minimalnej na kolejny rok w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wskaźnik cen – czytamy w serwisie bezprawnik.pl.

Czy epidemia koronawirusa i jej gospodarcze konsekwencje pokrzyżują rządowe plany hojnego wzrostu minimalnego wynagrodzenia? Jak przypomina bezprawnik.pl, zgodnie z wcześniejszymi obietnicami, minimalne wynagrodzenie w 2021 roku miało wzrosnąć do kwoty 3000 zł brutto, a w kolejnym do 4000 zł brutto.

Konfederacja Lewiatan postuluje utrzymanie wysokości płacy minimalnej w 2021 roku na poziomie roku 2020 tj. kwoty 2 600 zł, a zatem także utrzymanie stawki godzinowej na niezmienionym poziomie 17 zł brutto. Aby zrealizować ten cel, zdaniem prof. Jacka Męciny, konieczna będzie ustawowa interwencja, zgodnie bowiem z art. Art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, ustawa gwarantuje wzrost płacy minimalnej na kolejny rok w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wskaźnik cen.

Jak podaje bezprawnik.pl, uzasadnieniem dla zawarcia porozumienia partnerów społecznych w tej sprawie jest zagrożenie kryzysem na rynku pracy i przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii.

Więcej na bezprawnik.pl

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • inga 03.06.2020

    oj nieładnie najpierw pseudo apel o zniesienie wolnej niedzieli i zapędzenie ludzi do pracy , a teraz domagają się zamrożenia płacy minimalnej,

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.