04.02.2016/12:33

Przepisy ustawy o opodatkowaniu handlu sprzeczne z ordynacją podatkową?

Z opinii prawnej – do której dotarł serwis wiadomościhandlowe.pl -  przygotowanej przez kancelarię Sołtysiński Kawecki & Szlęzak na zlecenie Polskiej Izby Handlu wynika, że w przepisach projektu ustawy o opodatkowaniu handlu detalicznego są sprzeczności z art. 8 Ordynacji podatkowej.

Art. 8 Ordynacji podatkowej brzmi w sposób następujący: „Art. 8. Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.”

Zdaniem ekspertów kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak « po to, aby franczyzodawca jako płatnik mógł wykonać swoją funkcję musi mieć możliwość poboru podatku, a ustawa PSD mu jej nie przewiduje. Nie będzie on bowiem dysponował kwotą sprzedaży detalicznej, od której płacony jest podatek (mają ją sprzedawcy). Pozostają więc cywilnoprawne sposoby przekazania tych środków od sprzedawcy do franczyzodawcy. To zaś generuje ryzyko po stronie franczyzodawcy (sprzedawca może mu nie przekazać kwoty PSD) i może prowadzić do opodatkowania kwoty przekazywanego PSD podatkami CIT i VAT (jeśli przekazana ona będzie jako część opłaty franczyzowej lub część ceny za towary). »

« Sprzeczność z konstrukcyjnymi elementami definicji płatnika z art. 8 OP jest taka, że nie można obarczać tą funkcją podmiotu, który może nie mieć możliwości jej praktycznego wykonania, jednocześnie nie dając mu wprost w ustawie PSD takiej możliwości. »  - napisali w opracowaniu eksperci kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.