15.05.2017/13:27

Tesco chce używać wyłącznie energii odnawialnej. To się może opłacić

Tesco ogłosiło przyspieszenie działań na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla. Do 2030 r. firma chce korzystać wyłącznie z energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Działania proekologiczne mogą się opłacić. W ciągu ostatniej dekady firma zredukowała swoje rachunki za prąd o 200 mln funtów rocznie!

Jako detalista spożywczy Tesco zdaje sobie sprawę, że długofalowy sukces biznesowy zależy od stanu środowiska naturalnego. Firma od lat uczestniczy w działaniach na rzecz ochrony przyrody. 15 maja koncern ogłosił zaktualizowane cele dotyczące przeciwdziałania zmianom klimatu.

Funkcjonowanie sklepów i centrów dystrybucyjnych odpowiada za ok. 85% całości emisji dwutlenku węgla przez Tesco. Przed dekadą firma zadeklarowała, że zmniejszy emisję w przeliczeniu na jednostkę powierzchni sklepów i magazynów o 50% do 2020 r. oraz o 100% do 2050 r. Obecnie firma chce już do 2030 r. przestawić się w całości na odnawialne źródła energii.

W ciągu ostatniej dekady Tesco zainwestowało w skali globalnej ponad 700 mln funtów na zwiększenie efektywności systemów oświetlania, ogrzewania i chłodzenia. Dzięki temu emisja w przeliczeniu na jednostkę powierzchni została zredukowana o 41%. Zatem wszystko jest na dobrej drodze, aby zrealizować cel wyznaczony na 2020 r. Nakłady te bardzo się zresztą opłaciły, ponieważ obecnie oszczędności na energii elektrycznej wynoszą 200 mln funtów rocznie.

Jednak „względna” redukcja o 50% oznacza tylko 10% redukcję „absolutną”. Dlatego firma uznała, że same inwestycje w większą efektywność urządzeń elektrycznych to za mało. Aby osiągnąć cel końcowy – całkowicie wyeliminować emisję dwutlenku węgla do roku 2050 – brytyjski detalista postanowił wyznaczyć sobie nowe cele, opracowane naukowo i zgodne z globalnymi ustaleniami klimatycznymi w ramach Paryskich Porozumień Klimatycznych z 2015 r.

Nowe cele tych działań to ograniczenie, w relacji do 2015 r. rzeczywistej emisji dwutlenku węgla o 35% do 2020 r., o 60% do 2025 r. oraz o 100% do 2050 r. Jednym ze sposobów realizacji tych celów jest przestawienie się na całkowicie odnawialną energię elektryczną do 2030 r.

Ten projekt jest już realizowany na dwóch największych rynkach Tesco – w Wielkiej Brytanii i Tajlandii. W tym ostatnim kraju firma zainwestowała w ubiegłym roku 8 mln funtów w produkcję energii odnawialnej na miejscu. W Wielkiej Brytanii i Irlandii firma chce od tego roku przejść na energię odnawialną za pośrednictwem mechanizmu certyfikatów energetycznych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.