14.03.2017/07:40

Tesco i związkowcy bez porozumienia ws. podwyżek płac

Władze Tesco i przedstawiciele związków zawodowych spotkali, aby rozmawiać nt. sporu zbiorowego, trwającego od lutego 2017 r. Wśród postulatów OZ NSZZ "Solidarność" jest m.in. kwestia podwyżek płac. Drugie już spotkanie w tej sprawie odbyło się 7 marca w Krakowie, ale nie przyniosło rozstrzygnięcia.

Związkowcy z Tesco rozmawiają z władzami brytyjskiej sieci na temat kilku postulatów, które strona społeczna wysunęła kilka tygodni temu. Solidarność oczekuje, m.in. dodatkowej czteromiesięcznej odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę w drodze wypowiedzenia lub porozumienia z przyczyn niedotyczących pracowników. 10-proc. dodatku do wynagrodzenia dla pracowników, których wynagrodzenie jest niższe niż 3000 zł z tytułu każdej zmiany zakresu czynności i/lub zmiany nazwy stanowiska dla pracowników, w tym każdej zmiany, która wystąpiła w okresie od 1 stycznia 2014 r. Podwyżki wynagrodzeń za pracę w roku 2017: pracownicy podstawowi wszystkich grup płacowych mieliby otrzymać wynagrodzenia wyższe o 350 zł brutto, zaś kierownicy sklepów, stoisk oraz zastępcy kierowników w wysokości 200 zł brutto. Podwyższenie wynagrodzeń miałoby nastąpić od 1 marca 2017 roku. Związkowcy oczekują także podwyższenia nagród jubileuszowych w zależności od stażu pracy od 50 do 400 proc. podstawowego wynagrodzenia.

Podsumowując spotkanie z władzami Tesco związkowcy poinformowali, że „pomimo wielu ustępstw ze strony związkowej, nie doszło do podpisania porozumienia z którym wystąpiła "Solidarność" ws. zasad prowadzenia sporu zbiorowego, które miało na celu znormalizowanie tego procesu. Pracodawca między innymi nie wyraził zgody na zapisy porozumienia dotyczącego trzeciego etapu sporu (strajk).”

W trakcie spotkania strony przedstawiły swoje stanowiska odnośnie możliwości realizacji postulatów z jakimi wystąpiła Solidarność. Kolejne spotkanie odbędzie się po analizie sytuacji finansowej i ekonomicznej spółki.

Tesco zarządza w Polsce siecią ok. 430 hiper- i supermarketów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.