09.05.2019/10:21

UOKiK szczegółowo zbada przejęcie stacji Tomsolu przez BP. Istnieje ryzyko ograniczenia konkurencji

UOKiK skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie nabycia przez BP Europa części mienia spółki Tomsol. Urząd antymonopolowy uznał, że w tej sprawie istnieje ryzyko ograniczenia konkurencji".

Przypomnijmy, transakcja została zgłoszona do UOKiK pod koniec stycznia 2019 r. W wyniku koncentracji BP Europa ma nabyć stacje paliw należące do Tomsolu.

- Transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na terenie Koszalina. Swoje stacje, w bliskiej odległości, posiadają na tym terenie obie spółki. Dlatego w tej sprawie konieczne jest przeprowadzenie badania rynku - uznał UOKiK.

Firma Tomsol aktualnie posiada trzy stacje paliw: w Trawnicy, Niemicy i Sianowie. Spółka nie tylko jest operatorem stacji, ale również prowadzi hurtownię paliw i hurtownię olei. Właścicielami firmy Tomsol są Zbigniew, Tomasz i Marcin Solarczykowie.

Rozpoczęcie drugiego etapu postępowania przez UOKiK nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. Prezes UOKiK może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowanie w sprawach koncentracji jest dwuetapowe. Pierwszy etap trwa do miesiąca. Natomiast w sprawach szczególnie skomplikowanych, w których istnieje prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji lub wymagających badania rynku, postępowanie może trwać dłużej.

Aktualnie sieć BP liczy w Polsce ok. 540 stacji (własnych plus partnerskich). W ostatnich latach rozrastała o 20-30 placówek. - W kolejnych latach chcemy systematycznie zwiększać nasz udział w rynku. Chcemy takie tempo rozwoju utrzymać, a nawet je zwiększyć - zapowiedział kilka miesięcy temu w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Bogdan Kucharski, prezes BP w Polsce.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • handlowiec 10.05.2019

    - Marcin99 - Brawo!!! Dokładnie to miałem napisać.

  • aras 09.05.2019

    To zart??? Te stacje od pol roku dzialaja jako Bp!!!

  • Marcin99 09.05.2019

    Chyba nie rozumiem. Jak BP chce przejąć 3 stacje to jest źle, a gdy Orlen chce wchłonąć Lotosa to nie ma ku temu przeszkód?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.