19.09.2018/13:44

W przyszłym roku będzie można zapłacić zbliżeniowo bez PIN-u do 100 zł

Prawdopodobnie już od III kw. 2019 r. podniesiony zostanie do 100 zł limit transakcji zbliżeniowych, realizowanych bez podawania kodu PIN. Visa złożyła w tej kwestii wniosek do NBP, a Mastercard uzyskał już zgodę – informuje Bankier.pl.

Informację o złożeniu przez Visę wniosku o podniesienie limitu dla płatności zbliżeniowych potwierdziła Bankierowi Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce, który poinformował też, że według planu limit ma zostać podniesiony w trzecim kwartale przyszłego roku.

Obecnie obowiązujący limit 50 zł został ustanowiony w 2007 r., gdy technologia zbliżeniowa debiutowała. Od tego czasu realna siła nabywcza, zgodnie z wyliczeniami Mastercard, spadła o 21,6 proc. i limit 50-złotowy jest zdaniem wielu uczestników rynku zbyt niski – czytamy w serwisie Bankier.pl.

Jak informowały wiadomoscihandlowe.pl, w sierpniu br. udział płatności zbliżeniowych we wszystkich transakcjach z użyciem kart Mastercard i Maestro przekroczył próg 85 proc., co daje nam drugie miejsce w Europie, za Czechami.

NBP podaje, że na koniec I kwartału 2018 roku w Polsce w obiegu było około 31,9 mln kart z funkcją zbliżeniową, czyli 80 proc. wszystkich „plastików”. Ten rodzaj płatności akceptowało w tym czasie 98 proc. terminali POS.

Czytaj więcej na stronie bankier.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.