19.02.2020/09:44

Żabka na celowniku Lewicy. Powstaje stowarzyszenie byłych ajentów sieci

Maciej Konieczny, poseł Lewicy, zwróci się do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz do Ministerstwa Finansów z prośbą o wyjaśnienie, skąd biorą się długi byłych ajentów sieci Żabka.

Konieczny wraz z innymi przedstawicielami Lewicy zorganizował we wtorek w Sejmie konferencję prasową na ten temat. Na spotkanie zaproszono byłe ajentki Żabki. Parlamentarzyści zapowiedzieli, że zamierzają apelować o rozwiązanie przez państwo problemu, który powoduje olbrzymie długi byłych ajentów Żabki (obecnie sieć nie ma już ajentów, a jedynie franczyzobiorców - red.) wobec fiskusa. Zdaniem przedstawicieli Lewicy jest to problem "systemowy".

- Praca ponad siły, a po latach gigantyczne długi zamiast zysków. Tak wygląda sytuacja wielu byłych ajentów sieci Żabka - napisał w mediach społecznościowych Maciej Konieczny. - Od wielu lat odbijają się od kolejnych instytucji państwa, które nie chcą im pomóc. Teraz zakładają stowarzyszenie, żeby walczyć o swoje interesy, a ja jako poseł będę ich wspierał w tej walce - dodał.

Poseł zacytował Annę Mendrok, która przez kilka lat prowadziła sklep sieci Żabka. Była ajentka stwierdziła, że "współpraca z Żabką oznacza pracę ponad siły, czasem po 17 godzin dziennie". Według Mendrok miało to wynikać z faktu, iż nie było jej stać na dodatkowego pracownika. - Po kilku latach mam 120 tys. długu i nic więcej - stwierdziła.

W poście opublikowanym przez posła Koniecznego napisano, iż "system rozliczeń z siecią powodował, że zobowiązania podatkowe (Anny Mendrok) były nieproporcjonalne w stosunku do dochodów", a zadłużenie wobec skarbówki rosło z miesiąca na miesiąc. Mendrok nie była w stanie go spłacić.

- Kiedy zgłosiłam się do przedstawiciela Żabki, żeby wyjaśnić tę sytuację, zostałam zignorowana. Szybko dowiedziałam się, że to nie tylko mój problem; kosmiczne zobowiązania podatkowe dotykają niemal wszystkich ajentów w całej Polsce. Kontaktowały się ze mną osoby mające po 150, 200 czy nawet ponad 300 tys. długu - relacjonuje była ajentka, cytowana w poście Koniecznego.

Według Mendrok, po zakończeniu współpracy z Żabką byli ajenci "dostają też zwykle ogromne wezwania do zapłaty ze strony samej sieci, po kilkadziesiąt tysięcy, a Żabka nie potrafi rzetelnie wyjaśnić, skąd te długi się wzięły".

Konieczny wskazuje, że Mendrok razem z inną ex-ajentką Żabki, Agnieszką Nowak, na własną rękę próbowały składać skargi do wielu instytucji, w tym do UOKiK, Krajowej Izby Skarbowej, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Finansów; wysłały też pismo do premiera Mateusza Morawieckiego.

Dodaj komentarz

16 komentarzy

 • Polak 21.07.2020

  Stowarzyszenie Ajentów i Franczyzobiorców powstało, zrzesza ludzi którzy zostali z problemami po zakończeniu współpracy z firmą żabka.

 • Obywatel 08.03.2020

  Posłuchajcie audycji w radio Lublin cisza w eterze, musicie wyszukać w google ponieważ administracja blokuje link. Temat dotyczy problemów franczyzobiorców. Audycja naprawdę warta przesłuchania, szczególnie dla osób których problem dotknął. Ukazała się 5.03.

 • Danton 24.02.2020

  A ja zakładam stowarzyszenie niepłacących alimenciarzy. Na jego czele może zgodzi się stanąć Kazio Marcinkiewicz. I też proszę partię Razem, że zrobiła cyrk medialny w naszej obronie.

 • servus 24.02.2020

  Zamiast zakładać stowarzyszenie niech te panie zapiszą się na jakiś kurs przedsiębiorczości. Dowiedzą się tam między innymi, że przedsiębiorca musi płacić podatki i składki na ZUS.

 • Rafalus 24.02.2020

  Jak dla mnie to sytuacja w stylu narobiłam sobie długów, a teraz niech inni je spłacają. Zrobię wokół siebie szum jako to jestem strasznie pokrzywdzona, a na pewno znajdzie się pożyteczny idiota, który mnie w tym wesprze.

 • Walczace 23.02.2020

  Zapraszamy (fragment komentarza niezgodny z regulaminem forum)

 • Rysio353 23.02.2020

  Również chciałbym się skontaktować z Panią, która zakłada to stowarzyszenie.

 • Skrzacik 22.02.2020

  Witam jak można się skontaktować z Panią która zakłada stowarzyszenie przeciw żabce?

 • Viola 20.02.2020

  Tak,płacicie VAT za Żabkę, nie żle to sobie wykombinowali.A niedziele handlowe to skandal w imię prawa.

 • Dark 20.02.2020

  A niedziele otwarte, to pewnie zarząd Żabki sobie wymodlił?

 • Ale o co chodzi? 19.02.2020

  Zobowiązania wobec US to VAT płacony od sprzedaży produktów i PIT płacony od dochodu. VAT i PIT to efekt przychodu i dochodu...
  Skoro były zyski to dlaczego nie płacili ich na bieżąco?

 • Handlowiec 19.02.2020

  Największy przekręt w Żabie jest taki, że ajenci, franczyzobiorcy nie płacą podatków od faktycznego swojego dochodu, tylko od sprzedaży Żabki, od tego co przejdzie przez kasę. Spotkaliśmy się nawet z określeniem że to mafia.

 • WILNO 19.02.2020

  Nie bardzo rozumiem po co ten wkręt i zarzuty do Rydzyka? Co to ma do ich rzekomych problemów z siecią Żabka?

 • Aldona 19.02.2020

  Też ⁰zamknęłam to bagno i też dostam gigantyczne we⁰zwanie do zapłaty.. po co było z nimi współpracować zzgodnie z sumieniem... tyle godzin przepracowanych za psie pieniądze, tyle nerwów. Pieprzona żabka.... i Ci partnerzy co starają wyżej niż dupy mają... pomocni tak że więcej problemów robią badna zlodziejow!!
  Dobrze ze jest jedna osoba która broni nas byłych agentów przed długami....

 • Gosia z Żabki 19.02.2020

  Ajenci, albo franczycobiorcy, też rozumem nie grzeszą. Otwierają się kolejne Żabki, niektóre już praktycznie obok siebie. Czy ludzie Ci mają jakieś rozeznanie z możliwości lokalnych? Wiadomo, że ktoś zbankrutuje i się zwinie, inny będzie ledwo prowadził ten biznes. A nie lepiej otworzyć sklep w innym miejscu i nie być w tej organizacji typu Żabka? Są jeszcze niezależni, oni nie mają dumpingu w postaci dopłat przez wiele miesięcy od Żabki na prowadzenie działalności, nie wykańczają innych podmiotów tak jak Żabka!

 • Ryszard i Tomasz 19.02.2020

  Tesco prawie upadlo , a w Zabie siedzi kupa managerow z tej organizacji - no upadaja wlasciciele . Bravo pani Aniu )))

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.