31.07.2020/14:46

Zwolnienia grupowe w Auchan. Sieć dogadała się ze związkowcami w sprawie odpraw dla pracowników

Sieć Auchan porozumiała się ze stroną związkową w kwestii warunków zwolnień grupowych, obejmujących pracowników likwidowanych hipermarketów w Grudziądzu i Lubinie - dowiedział się nieoficjalnie portal wiadomoscihandlowe.pl. Z naszych informacji wynika, że zasady zwolnień będą analogiczne do tych, które dotyczyły pracowników innych zamykanych placówek, w Mysłowicach oraz Dąbrowie Górniczej.

Co to oznacza? Pracodawca ostatecznie zgodził się na odprawy w wysokości: jednomiesięcznej pensji (ustawowe) plus 3000 zł dla pracowników ze stażem do 2 lat, dwóch miesięcznych pensji plus 5500 zł dla osób, które mają staż od 2 do 8 lat i trzech miesięcznych pensji plus 8500 zł dla osób pracujących w Auchan jeszcze dłużej.

Przypomnijmy, że w trakcie uzgadniania warunków poprzednich zwolnień grupowych (Mysłowice i Dąbrowa Górnicza), wyjściowa "oferta" złożona przez Auchan była nniższa. Oprócz ustawowych odpraw w wysokości pensji za jeden, dwa czy trzy miesiące, francuska sieć proponowała wypłatę bonusu 2500 zł (przy stażu pracy do dwóch lat), 5000 zł (staż pracy 2-8 lat) lub 7500 zł (dłuższy staż pracy). W toku negocjacji związkowcom udało się jednak wywalczyć lepsze warunki.

Jak informowaliśmy we wtorek na portalu wiadomoscihandlowe.pl jako pierwsi, najnowsze zwolnienia grupowe w Auchan, obejmujące pracowników likwidowanych hipermarketów w Grudziądzu i Lubinie, obejmie do 284 osób (to wszyscy zatrudnieni). Zamknięcie tych dwóch sklepów dla klientów ma nastąpić 27 września.

Tłumacząc się z decyzji o likwidacji trzeciego i czwartego hipermarketu w ostatnim czasie, dyrektor generalny Auchan Retail Polska Gerard Gallet podkreślał w komunikacie, iż jest to "niełatwa decyzja, przede wszystkim ze względu na ekipy obu sklepów (w Grudziądzu i Lubinie - red.), które dołożyły wszelkich starań, aby poprawiać z roku na rok rezultaty". - Naszym priorytetem jest w tej chwili zapewnienie pracownikom obu sklepów możliwie jak najlepszego wsparcia w tej szczególnej sytuacji - wskazywał.

Auchan zapewniło we wtorek, że procesowi zamknięć hipermarketów towarzyszyć będą rozmowy indywidualne z poszczególnymi pracownikami, podczas których przedstawione zostaną im „możliwości i dalsze perspektywy”. Sieć planuje rozwiązanie umów w ramach zwolnień grupowych wraz z odprawami. Dla osób spełniających kryterium wieku możliwe będzie skorzystanie z uprawnień przedemerytalnych lub emerytalnych wraz z odprawą emerytalną. Auchan nie wyklucza również przeniesienia części pracowników do innych sklepów w regionie.

Jako udało się ustalić portalowi wiadomoscihandlowe.pl, proces rozwiązywania umów ma w założeniu potrwać od końca sierpnia do końca listopada.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Zwiazkowiec 28.08.2020

  Panie Dariuszu nie odpowie Pan na zadane pytanie?
  A mianowicie dlaczego w jednym sklepie (komisja oddzialowa Radom) składki nie są wpłacane do komisji zakładowej? Dlaczego pozostałe komisje oddziałowe są gorszego sortu ze muszą Pana sponsorować?

 • Irytujaca 02.08.2020

  No życie Auchan już dobiega końca niestety koniec dużych supermarketów ....

 • Jaskiniowiec 01.08.2020

  Skąd takie głupoty ten portal bierze? Pan Dariusz takie wiarygodne źródło tego portalu?

 • Zwiazkowiec 01.08.2020

  To może pan przewodniczący też powie dlaczego w jednym sklepie (komisja oddzialowa Radom) składki nie są wpłacane do komisji zakładowej? Dlaczego pozostałe komisje oddziałowe są gorszego sortu?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także