REKLAMAKORAL - Baner Główny - Rożek Duo (18-24.03.2019)

(fot. pixabay.com)

Już w przyszłym miesiącu miną trzy lata od uwolnienia unijnego rynku mleka, czyli zniesienia kwot produkcyjnych przydzielanych poszczególnym krajom, blokujących zwiększanie produkcji. W Pulsie Biznesu czytamy o tym, jak w tej nowej wolnej rzeczywistości odnalazła się polska branża.

REKLAMAPURELLA - Batony BeRAW - Belka w artykułach (marzec 2019)

Mariusz Dziwulski, ekspert departamentu analiz ekonomicznych w PKO BP na łamach Pulsu Biznesu zwraca uwagę, że od 2014 do 2017 roku dostawy mleka do mleczarni zwiększyły się wolumenowo o 10 proc. To jeden z najwyższych wyników w UE. Spośród znaczących graczy mocniej urosła tylko Irlandia (o 30 proc.), i Holandia (o 15 proc.). Większą dynamikę od naszej odnotowały też Bułgaria, Luksemburg i Cypr, ale w ich przypadku baza była nieporównywalnie mniejsza.

Puls Biznesu podaje, że Polska jest jednym z krajów, które wygrały na zniesieniu kwot — najwięksi producenci mleka, jak Francja czy Niemcy, zaczęli oddawać trochę miejsca na rynku, m.in. nam. Wiąże się to z przewagami komparatywnymi Polski w produkcji mleka — nasz klimat sprawia, że produkcja jest relatywnie bardziej opłacalna niż np. w krajach Europy Południowej, gdzie rolnikom bardziej opłaca się zakładać sady z owocami cytrusowymi czy winnice niż pastwiska.

Więcej w Pulsie Biznesu

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony