17.05.2017/12:29

Biedronka i Dino ukarały strajkujących pracowników

Zarząd Jeronimo Martins Polska uznał majowy protest pracowników za nielegalny i ukarał kasjerów oraz kierownika sklepu – informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Związkowcy z Solidarności donoszą, że podobne konsekwencje spotkały też pracowników sieci Dino.

Zarząd Biedronki uznał, że przeprowadzona 2 maja akcja protestacyjna była nielegalna – informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Zgodnie z prawem, taka akcja powinna być poprzedzona wszczęciem sporu zbiorowego z pracodawcą, a następnie rokowaniami. W związku z tym niektórzy pracownicy sieci, w tym kasjerzy i kierownik sklepu, zostali ukarani naganami.

Sławomir Paruch, wspólnik w kancelarii Raczkowski Paruch, powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej", że kary nagany są stosunkowo łagodne, ponieważ w podobnych przypadkach pracodawcom przysługuje prawo zwolnienia pracowników biorących udział w nielegalnym proteście i to nawet w trybie dyscyplinarnym.

Związkowcy z zakładowej Solidarności nie zgadzają się z oceną zarządu firmy. Piotr Adamczak, przewodniczący „Solidarności” w Biedronce, przypomina, że firma została poinformowana o akcji, a sam protest nie polegał na odstąpieniu od pracy, tylko na skrupulatnym przestrzeganiu przepisów prawa, bhp oraz wewnętrznych regulaminów firmy.

Alfred Bujara, przewodniczący handlowej „S”, jest zdania, że pracownicy zostali ukarani za sumienne wykonywanie pracy i zapowiada skierowanie sprawy do sądu – podsumowuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Związkowcy z "Solidarności" donoszą, że kary spotkały też strajkujących pracowników sieci Dino.

Przypomnijmy: w proteście 2 maja brało udział kilkanaście tysięcy pracowników z wielu regionów Polski, m.in. w sieciach Biedronka, Auchan, Carrefour oraz Dino. Zarząd sieci Dino pod koniec kwietnia zapowiedział, że uznaje strajk za nielegalny i może wyciągnąć konsekwencje dyscyplinarne wobec jego uczestników.

Czytaj więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.