21.04.2020/10:33

Branża do GIS: Płacenie gotówką jest bezpieczne, nie straszmy ludzi!

Polska Organizacja Firm Obsługi Gotówki (POFOG) wystosowała do Głównego Inspektora Sanitarnego pismo z apelem o zaprzestanie zniechęcania ludzi do płacenia gotówką. Zdaniem przedstawicieli branży, ryzyko zarażenia koronawirusem przy posługiwaniu się gotówką jest „ekstremalnie niskie”.

Jak zauważa POFOG, z wielu stron płyną informacje, wskazujące na to, że używanie gotówki jest bardzo niebezpieczne a jedynie posługiwanie się kartami i płatnościami mobilnymi podczas zakupów jest właściwe w czasie pandemii.

Autorzy pisma zauważają, że często przywoływana rzekoma opinia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), według której płatności gotówką są niebezpieczne, jest całkowicie nieprawdziwa i została zdecydowanie zdementowana przez tę organizację. Także wielu specjalistów z całego świata potwierdza, że ryzyko zarażenia się korona-wirusem przy posługiwaniu się gotówką jest ekstremalnie niskie.

„Tego typu niesprawdzone informacje powodują więc niepotrzebny stres, zarówno wśród klientów jak i osób na co dzień stykających się z gotówką. Co więcej, takie podejście u wielu może wywoływać złudne poczucie bezpieczeństwa, spowodowane faktem niekorzystania z gotówki. W rezultacie kładziony jest mniejszy nacisk na higienę co zwiększa ryzyko zachorowania.

Rozpowszechnianie niesprawdzonych informacji o ryzyku związanym z gotówką wywołało bardzo groźne zjawisko odmawiania klientom możliwości płatności gotówkowych. Już teraz jest to dla wielu osób uciążliwe. Jeśli ten trend będzie się nasilał, może spowodować on coraz większe problemy dla części społeczeństwa, która nie dysponuje kartami, a nawet kontami bankowymi. Znacząco pogłębi to ich wykluczenie cyfrowe.” – czytamy w piśmie do GIS.

POFOG przypomina, że Narodowy Bank Polski dał wyraz swojemu głębokiemu zaniepokojeniu tą sprawą. W komunikacie z dnia 10 kwietnia 2020, bank centralny apeluje o powszechne akceptowanie płatności gotówkowych.

„W świetle ostatnich badań wiadomo również, że w warunkach sklepowych wirus utrzymuje się w powietrzu przez kilka minut. Przy dokonywaniu płatności bezgotówkowych może więc z łatwością osadzać się na kartach i telefonach. Szczególnie niebezpieczne może to być w przypadku płatności wykonywanych smartfonami. Praktyka pokazuje bowiem, że nie zdając sobie sprawy z zagrożeń, klienci bardzo rzadko je dezynfekują. Wirus na powierzchni smartfonu utrzymuje się nawet cztery dni, w trakcie których jest on wielokrotnie dotykany i zbliżany do twarzy. Z tych powodów istnieje realne ryzyko zarażenia się, prawdopodobnie dużo większe niż w przypadku płatności gotówkowych.” – argumentują przedstawiciele branży i apelują o zaprzestanie zniechęcania społeczeństwa do posługiwania się gotówką.

Dodaj komentarz

2 komentarze

 • Xeon 22.04.2020

  W sumie po co gotówka, przecież PARTIA najlepiej wie czego potrzebują ludzie i może dystrybuować masło, mąkę, cukier, jedną parę butów, itp. dla wszystkich Polaków. Czysto, sanitarnie i pełna kontrola obywateli.

 • niki 21.04.2020

  Kryminalizacja gotówki :)
  bo anonimowa, można ją schować i stanowi zobowiązanie rządu względem obywatela.
  A teraz jeszcze roznosi zarazki.
  Widzisz obywatelu, jesteś terrorysta, oszust podatkowy i zagrożenie epidemiologiczne w jednym.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.