20.12.2016/10:59

Debra-Meat i Goossens, producenci mięsa, łączą siły

Dwie belgijskie, rodzinne firmy specjalizujące się w produkcji wieprzowiny - Debra-Meat i Goossens - postanowiły połączyć siły i stworzyć wspólną grupę kapitałową. Do konsolidacji dojdzie na mocy porozumienia podpisanego 4 października br. Spółki zapowiadają, że ich ambicją jest rozszerzenie wpływów na europejskich i światowych rynkach.

W pierwszym etapie nastąpi koncentracja wszystkich ubojni i zakładów rozbioru mięsa w rozbudowanych i zmodernizowanych budynkach Debra Group w Tielt, gdzie siedzibę główną będzie miała również Debra Meat NV (główna spółka po konsolidacji). Etap ten ma się zakończyć najpóźniej do 30 czerwca 2017 r.

Następnie grupa będzie integrować i konsolidować działalność operacyjną. Po poniesieniu koniecznych nakładów na wyposażenie i infrastrukturę produkcyjną w Tielt, nowa grupa zakłada, że cały proces przełoży się pozytywnie na usługi dla klientów, produktywność oraz zatrudnienie.

Konsolidacja została zgłoszona do polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ponieważ podmioty w niej uczestniczące prowadzą znaczne działania sprzedażowe na terenie Polski.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.