01.06.2020/11:58

Już 1,5 mln osób bez pracy w Polsce. Czasów rynku pracownika nikt już nie pamięta

Mamy w Polsce już ok. 1,5 mln osób bez pracy, podczas gdy w czwartym kwartale ubiegłego roku było ich ok. 848 tys. - wynika z analizy danych o rynku pracy przeprowadzonej przez ekspertów z grupy GRAPE z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Analitycy GRAPE (Group for Research in APplied Economics) podkreślają, że w oficjalnych rejestrach zgłoszonych jest obecnie 966 tys. osób bez pracy. W kwietniu 2020 r. w porównaniu do ostatniego kwartału 2019 r. liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych wzrosła o 14,9 proc.

Jednak zdaniem ekspertów GRAPE "faktyczny wzrost liczby osób bez pracy jest dużo wyższy" i aktualnie liczba osób bez pracy to ok. 1,6 mln. W tej grupie wymóg aktywnego poszukiwania pracy spełnia ok. 900 tys. osób. To oznacza, że w porównaniu z okresem sprzed pandemii COVID-19, liczba osób bezrobotnych wzrosła o ponad 60 proc.

- Dlaczego wzrost bezrobocia w rejestrach UP jest niższy niż w danych ankietowanych? Znaczna część osób nie dostała się do urzędu (obawy o ryzyko zdrowotne w transporcie/kolejne lub zamknięty urząd). Pozostali są lub byli w okresie wypowiedzenia, a nie spodziewają się wsparcia ze strony urzędu pracy - tłumaczą wyniki swojej analizy eksperci GRAPE.

Jak tłumaczą, część z tych osób zarejestruje się w UP dopiero gdy zniknie zagrożenie zdrowotne oraz tylko w sytuacji, jeśli nie uda im się znaleźć w międzyczasie nowej pracy. Ponadto część z tych osób może zostać poproszona przez ostatniego pracodawcę o powrót na poprzednie stanowisko pracy

Badanie GRAPE przeprowadzone zostało w dniach 20-26 kwietnia 2020 r.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.