09.11.2020/15:00

Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów: Pandemia weryfikuje kondycję firm, ich modele biznesowe oraz menadżerów [WYWIAD]

- W mojej ocenie pandemia jest niezwykle trudnym wyzwaniem dla sektora handlu, które mocno weryfikuje graczy rynkowych, kondycję firm, ich modele biznesowe oraz menadżerów - np. mnie i moich kolegów. Istotna okazała się szybkość reakcji na zmiany i umiejętność dopasowania strategii do okoliczności - mówi Michał Sadecki, prezes zarządu Polskiej Grupy Supermarketów.


 

 

Wywiad z Michałem Sadeckim, prezesem Polskiej Grupy Supermarketów został przeprowadzony w październiku 2020 r.

Chciałbym, żeby podsumował pan, to co się wydarzyło i dał perspektywę tego, co sądzi, że wydarzy się w ciągu tych następnych kilku/kilkunastu miesięcy w kontekście handlu i samego PGS-u. Jaki będzie to miało wpływ na biznes?

Zastanówmy się, co wydarzyło się w pierwszym półroczu br. i wpływie tych wydarzeń na rynek. W mojej ocenie pandemia jest niezwykle trudnym wyzwaniem dla sektora handlu, które mocno weryfikuje graczy rynkowych, kondycję firm, ich modele biznesowe oraz menadżerów - np. mnie i moich kolegów. Istotna okazała się szybkość reakcji na zmiany i umiejętność dopasowania strategii do okoliczności. Wielokrotnie rozmawiałem z moimi kolegami o budowaniu strategii na 5 czy 10 lat i zawsze stawiałem tezę, że niestety jesteśmy w Polsce zakładnikami myślenia, że z jednej strony istnieje wieloletnia strategia, ale z drugiej strony są bardzo krótkookresowe cele i tak naprawdę to one uzależniają podział "tortu rynkowego".

Wydaje mi się, że Covid był szansą dla małych graczy i nie tylko dlatego, że byli bliżej klienta, który wystraszył się placówek wielkopowierzchniowych. Ci, którzy czują ten rynek i to na czym zależy klientowi, czyli przede wszystkim bezpieczeństwo, szybko dostosowali się do zmieniającego się klimatu, za co zostali nagrodzeni. Przy kolejnej fali pandemii, z którą mamy do czynienia obecnie, okaże się, że klient zapamiętał to jak zachowywali się gracze w marcu i kwietniu. Kto założył pleksi, kto stosował maseczki i wszelkie inne środki bezpieczeństwa. Tutaj dostrzegam przewagę małych podmiotów, gdzie właściciel jest blisko biznesu, więc nie ma jakiś wielkich ograniczeń w zakresie podejmowania decyzji.

Generalnie polskie firmy działające w segmencie, w którym funkcjonuje Top Market i PGS, bardzo szybko dopasowały się do tego trendu - pleksi na kasie, rękawiczki, maseczki, płyny do dezynfekcji. Nie patrzono na koszty. Obserwowałem reakcje dużych podmiotów i tam te zmiany następowały nieco wolniej. Widzę to jako analogię tankowca i małej fregaty ze świadomą załogą, która będzie walczyć do końca by w odpowiednim czasie zawrócić. Wielki statek nie jest w stanie wyhamować na krótkim odcinku, nie jest w stanie wykonać szybkiego manewru jak małe firmy rodzinne. Branża przecież komplementowała nie tylko nasze sklepy, ale w ogóle zachowanie polskich detalistów.

Pociągnę jeszcze temat zarządzania i szybkości dostosowania do nowej sytuacji. Przewagę mają mniejsi, ponieważ są bardziej decyzyjni i elastyczni. Jak zmieniły się strategie? Jak pandemia zmieniła zarządzanie firmą w handlu?

W kontekście tego co dzieje się dzisiaj, w zasadzie słowo strategia można na razie odłożyć na półkę. Decyzje trzeba często podejmować z dnia na dzień, bez możliwości długofalowego planowania. W ubiegłym roku udziałowcom spółki i naszym partnerom przedstawiałem strategię trzyletnią, stwierdziłem, że ten okres jesteśmy w stanie w jakimś stopniu zaplanować i przewidzieć. Było to w okolicach października, pierwsze doniesienia związane z covid-19, że coś się będzie działo pojawiły się w grudniu, a na przełomie stycznia i lutego było już pewne, że wydarzy się coś złego, coś co wpłynie na konsumenta, biznes i konsumenta. Nikt nie wiedział jaka będzie skala zjawiska, jakie będą odgórne obostrzenia.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także