19.11.2018/13:28

Miejsce i warunki mieszkaniowe determinują to, jak Polacy kupują w sklepach? [WYWIAD IKEA]

A jak mieszkają mieszkańcy Warszawy, czy Poznania?

W Warszawie mamy już trzy sklepy, w tym niedawno otworzony sklep w centrum handlowym Blue City. Analizując to, jak mieszkają klienci z różnych części aglomeracji warszawskiej, widzimy różnice, które później mają odbicie we wnętrzach sklepów. Na przykład do sklepu w Jankach przyjeżdżają głównie osoby, które mieszkają w domach jednorodzinnych, segmentach, całej wolnej zabudowie, które znajdują się w okolicy Janek. Natomiast sklep na Targówku odwiedzany jest najczęściej przez ludzi mieszkających w blokach, czyli w mniejszych przestrzeniach. Do tego my jako Ikea chcemy się przystosować.

Innym przykładem jest różnić jest to, że około połowa polskich kuchni ma powierzchnię od 6 do 9 mkw., a kolejne 30 proc. ma od 15 mkw. w górę. Widzimy te różnice i odpowiadamy na nie w tworzonych aranżacjach. Zauważamy również pewne charakterystyczne układy, które różnią się ilościowo w zależności od miasta i regionu, natomiast nie są to bardzo widoczne różnice. Z wystrojami wnętrz nie jest tak, jak z potrawami regionalnymi. Czegoś jest więcej, czegoś mniej, ale baza jest wspólna.

Duży wpływ mają więc zaszłości historyczne.

Dokładnie, z tego wszystko wynika. Przykład Poznania - mieliśmy bardzo ciekawą sytuację podczas wizyt domowych na osiedlu Rataje. To duże osiedle, wielkie blokowiska. Znam je ze zdjęć, osiedle wygląda niesamowicie, jak budowla z klocków. Niemal wszyscy mieszkańcy opowiadali o tym, że w kuchniach mają specyficzny układ rur.

Okazało się, że dobrze o tym wiedzą pracownicy naszego sklepu. Potwierdzili, że mają grupę klientów, którzy prosząc o zaplanowanie kuchni, wymagają niestandardowego rozwiązania z uwzględnieniem zagospodarowania wspomnianych rur. Ze względu na to, że na wielkim osiedlu na Ratajach kilkanaście tysięcy mieszkań boryka się z tym problemem, zaprezentowaliśmy ten układ w poznańskim sklepie.

W Warszawie na osiedlach z wielkiej płyty taki problem nie istniał, bo wznoszono je według innych projektów. Nie zwalnia nas to jednak z tego, aby obserwować specyfikę lokalnych mieszkań i dostarczać lokatorom odpowiednich dla ich potrzeb propozycji aranżacji wnętrz. W warszawskich sklepach prezentujemy kuchnie małe albo wąskie, prostokątne – takie, jak w blokach z lat 70-tych.

Co zmieniło się w polskich mieszkaniach w ciągu ostatnich lat?

Myślę, że jeżeli chodzi o aranżację i urządzanie wnętrz, to widzimy dość szybkie przejście od myślenia o wystroju tylko w kategoriach funkcjonalności, a coraz większą uwagę przykładamy do wzornictwa. To jest naprawdę duża i ważna zmiana. Dotychczas klienci przychodzili do nas i kupowali np. regał na książki, a teraz patrzą na to, jak ten regał wygląda, jak się komponuje z pozostałymi meblami, czy pasuje nie tylko do tego pokoju, ale też do pozostałych pomieszczeń. Inny przykład: gdy nasi klienci zamawiają kuchnię, zastanawiają się, czy pasuje do dużego pokoju.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.