21.05.2018/09:29

Mocny wzrost wyników GTC. Deweloper zarabia więcej na nieruchomosciach handlowych

Firma GTC, właściciel m.in. Galerii Północnej w Warszawie, w I kwartale br. zanotował wzrost przychodów ze sprzedaży a także wskaźnika FFO. To pokazuje mocny wzrost wyników dewelopera.

- W pierwszym kwartale bieżącego roku osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki. Marża brutto z najmu wzrosła o 23%, a FFO o 27 proc. – powiedział Thomas Kurzmann, prezes GTC.

- Najważniejszym osiągnięciem było jednak zapewnienie rozwoju spółki w przyszłości i wykorzystanie szans na rozwijającym się rynku w Bułgarii poprzez zakup inwestycji Mall of Sofia, której wartość będzie rosła, dzięki szybko zwiększającej się sile nabywczej klientów. Przejęcie inwestycji to kolejny krok, mający zapewnić planowany wzrost NAV w średnim i długim okresie - dodał.

Jak zaznaczył, w I kwartale udało się refinansować zadłużenie, dzięki czemu średnie oprocentowanie portfela wyniosło 2,7 proc.

- Dzięki umiarkowanemu poziomowi finansowania długiem oraz korzystnej wysokości salda środków pieniężnych, wzmocniliśmy naszą działalność deweloperską i stworzyliśmy warunki do dalszych generujących przychody zakupów. Przejęcie Mall of Sofia zapewniło nam 7,55 mln euro przychodu z najmu przy inwestycji w wysokości mniej niż 30 mln euro, co oznacza zwrot z zainwestowanego kapitału na poziomie 19 proc. Dzięki temu wzrośnie rentowność działalności GTC poprzez wzrost zysku EBIT, przy wykorzystaniu lokalnej platformy zarządzania. Wzrośnie również FFO, co pozwoli zwiększyć dywidendę i zapewni kapitał na dalszy rozwój – dodał Erez Boniel, dyrektor fiansowy GTC.

W 2017 r. GTC rozpoczęło budowę 5 inwestycji, oferujących łącznie 106,3 tys. mkw. GLA. To m.in. centra handlowe w Belgradzie czy biurowce w Sofii i Zagrzebiu. Na przełom 2018 i 2019 r. zaplanowano rozpoczęcie budowy 5 inwestycji, oferujących łącznie 128,4 tys. mkw. powierzchni biurowej. 6 nowych inwestycji oferujących ponad 114,1 tys. mkw. powierzchni biurowej i 61 tys. mkw. powierzchni handlowej znajduje się w fazie planowania.

Od powstania w 1994 r. Grupa zrealizowała 67 najwyższej jakości, nowoczesne, obiekty biurowe i handlowe z łączną powierzchnią całkowitą wynoszącą blisko 1,2 miliona mkw. w całej Europie Wschodniej. Obecnie GTC jest właścicielem i zarządcą 41 budynków komercyjnych oferujących 677 000 mkw. powierzchni biurowej i handlowej swoim klientom w Polsce, Budapeszcie, Bukareszcie, Belgradzie, Zagrzebiu i Sofii. Ponadto Grupa realizuje 410 000 mkw. powierzchni handlowej i biurowej w stolicach Europy Wschodniej, z których 106 000 jest w trakcie budowy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.