05.04.2020/16:02

Nowa tarcza antykryzysowa rzuca koło ratunkowe sektorowi rolno-spożywczemu

Choć projekt jest krytykowany za słabe wsparcie właścicieli firm, tzw. "Tarcza 2" przewiduje sporą pomoc dla rolników oraz przedsiębiorców sektora rolno-spożywczego. 

Jak przypomina serwis prawo.pl, członkowie Rady Ministrów mieli czas do soboty, do godz. 13 na zgłoszenie uwag do drugiej już nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zwanej Tarczą2. Według informacji serwisu, prac nad nią nie koordynuje już Ministerstwo Rozwoju, tylko Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Odpowiedzialny za nią jest minister Łukasz Schreiber, sekretarz Rady Ministrów.

„Projekt ten stanowi zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego drugi etap działań w zakresie Tarczy Antykryzysowej” - pisze Łukasz Schreiber w piśmie do ministrów. Tyle, że o ile tzw. Tarcza1 była w dużej mierze skierowana do firm, to Tarcza2 nie ma wiele wspólnego z ratowaniem przedsiębiorców.

„W większości jej przepisy mają chronić urzędników albo dać im pracę” - ocenił Maciej Gawroński, radca prawny, partner w kancelarii Gawroński & Partners.

Tarcza2 przewiduje, że na wniosek płatnika składek, który na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 50 ubezpieczonych, zwalnia się go z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres od 1 marca 2020 r. do 31 maja 2020 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres, jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 lutego 2020 r. Tyle, że to zwolnienie dotyczy mniej niż 10 ubezpieczonych.

W praktyce oznacza to, że płatnik składek zgłaszający do ubezpieczenia na 29 lutego 2020 nie więcej niż 50 osób, uzyskuje zwolnienie ze składek na 9 osób, ale o tym jak dobrać te osoby projektodawca nie mówi nic. Dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego cytowany przez serwis prawo.pl zaznacza, że problem może się jednak pojawić z rozliczeniami tych pracowników.

W jednej firmie będą osoby, którym składki sfinansuje budżet państwa i takie, które muszą zapłacić składki same. Efektem będzie, np. brak możliwości odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne od przychodu, a składki zdrowotnej od podatku. Nie mówiąc już o bałaganie w kadrach, które będą musiały przygotować takie rozliczenia - ocenia ekspert.

Z krótkiej sondy przeprowadzonej wśród przedsiębiorców wynika, że są rozgoryczeni. - Mam zakład produkcyjny, zatrudniam ok. 60 osób, dzięki wytężonej pracy zakładam, że jeszcze w kwietniu uda nam się funkcjonować na półobrotach - przychody pokryją wszystkie koszty, w tym wynagrodzenia. W maju jednak straty będą tak duże, że nie będę w stanie utrzymać załogi w całości. Dla mnie ani "Tarcza 1", ani "Tarcza 2" nie zawiera żadnych dobrych rozwiązań - mówi właściciel zakładu produkcyjnego z Warszawy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.