14.04.2017/08:54

Obrót gotówkowy kosztuje Polskę 17 mld zł. Rząd chce to zmienić

Rząd zamierza podjąć szereg działań wspierających obrót bezgotówkowy i zmniejszających liczbę płatności gotówką. Powstanie fundusz, wart 600 mln zł, który będzie dotował terminale POS. Akceptacja płatności kartowych będzie obowiązkowa. Będzie też obowiązek przelewania wynagrodzeń na konta pracowników.

Jak poinformował PAP Tadeusz Kościński, wiceminister rozwoju, rocznie za obrót gotówkowy płacimy 17 mld zł. Tyle kosztuje produkcja banknotów, ich liczenie, przewożenie i przechowywanie. Obecnie ponad 90% wszystkich płatności dokonujemy gotówką, obrót bezgotówkowy to tylko 8% wszystkich transakcji. Dlatego Ministerstwo Rozwoju podejmuje szereg działań wspierających płatności bezgotówkowe.

Niedawno banki, agenci rozliczeniowi oraz Visa i Mastercard porozumiały się co do szczegółów „Programu wsparcia obrotu bezgotówkowego”, którego celem jest masowe wprowadzenie terminali płatniczych do handlu detalicznego i usług w celu zmarginalizowania płatności gotówkowych. Zgodnie z wyliczeniami Pulsu Biznesu sygnatariusze porozumienia w ciągu trzech lat wpłacą do specjalnie utworzonego funduszu 600 mln zł, z czego firmy kartowe dadzą ponad 309 mln, banki ponad 206 mln, a 97 mln agenci rozliczeniowi. Środki te przeznaczone będą na dofinansowanie dla firm handlowych i usługowych, które zdecydują się na zakup terminala płatniczego. Program ma ruszyć w połowie 2017 r. i potrwać trzy lata. Jak podkreśla minister Kościński, małe i średnie firmy otrzymają terminale płatnicze za darmo i przez minimum rok nie poniosą kosztów transakcji.

Resort rozwoju planuje też zobowiązać pracodawców do wypłaty wynagrodzeń na konta pracowników. Stosowne przepisy mają zostać wprowadzone w ramach zmiany przepisów w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Zgodnie z nowymi przepisami co do zasady pracodawcy będą zobowiązani do wypłaty wynagrodzeń przelewem na konto, a jeśli pracownik będzie chciał otrzymywać wynagrodzenie w gotówce, będzie musiał wypełnić specjalny wniosek. W ten sposób odwrócona zostanie obecnie obowiązująca zasada wypłacania wynagrodzeń. Zgodnie z art. 86 ust. 3 k.p. obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie. Zatem obecnie pensję można przelewać na konto pracownika, jeśli sam tak zdecyduje.

Kolejny zamysł ministerstwa to wprowadzenie obowiązku akceptacji płatności kartowych. Szczegóły tego projektu ani przewidywany termin jego wprowadzenia nie są jeszcze znane, ale można przypuszczać, logicznie rzecz biorąc, że taki powszechny obowiązek powinien zostać wprowadzony dopiero po zakończeniu trzyletniego „Programu wsparcia obrotu bezgotówkowego”.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.