27.07.2017/13:30

Płaca minimalna wzrośnie od stycznia do 2100 zł? To oficjalna propozycja MRPiPS

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska proponuje, aby od 1 stycznia 2018 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosiło 2100 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa - 13,70 zł. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został już opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Zdaniem szefowej MRPiPS, proponowane przez nią kwoty "uwzględniają sytuację na rynku pracy, optymistyczne prognozy wzrostu gospodarczego oraz poziom inflacji".

Biorąc pod uwagę same wskaźniki ekonomiczne, podwyżka płac w przyszłym roku musi wynieść co najmniej 49,30 zł brutto (dla osób zatrudnionych na umowie o pracę), a w ujęciu godzinowym - 30 groszy/h. Przypomnijmy, że w tym roku minimalne wynagrodzenie wyznaczone zostało na poziomie 2000 zł brutto za miesiąc / 13 zł brutto za godzinę.

Jednak przepisy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę obligują Radę Ministrów do ustalenia minimalnego wynagrodzenia na poziomie co najmniej takim, jak zaproponowane Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji. To 2080 zł za miesiąc pracy oraz 13,50 zł za godzinę pracy.

Projekt rozporządzenia został wysłany do konsultacji. Gdy zostaną one zakończone, projektem zajmie się rząd.

Zgodnie z przepisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, podwyżka płac w przyszłym roku musi wynieść co najmniej 49,30 zł brutto (dla osób zatrudnionych na umowie o pracę), a w ujęciu godzinowym - 30 groszy/h. Wynika to ze wskaźników ekonomicznych.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Badylarz 28.07.2017

  Do RzadKpi Dlaczego pracujesz za najniższą krajową? Jest sporo ofert lepiej płatnych. Zawsze możesz zaryzykować i uruchomić własny biznes. Pracując więcej niż 8 h przez 5 dni w tygodniu. Place powinien regulować rynek, wyceniajac wartość danego pracownika.

 • I o to chodziło 28.07.2017

  Jak będzie 1600 na rękę to osoby samotne wychowuje dziecko z 500+ mogą się pożegnać !

 • RzadKpi 27.07.2017

  człowiek poświęca swój czas, swoje życie dla pracy, które jest tylko 1 i nikt nam go nie odda i jeszcze mamy żyć w takiej biedzie, gdzie opłaty zżerają i na nic człowieka nie stać? 2100 brutto? To nawet śmieszne nie jest... 2100 brutto to rozumiem za 2 tygodnie pracy..a nie cały miesiąc. Żenada

 • Jedno z dwóch 27.07.2017

  Jak chcecie być w Europie to albo płaca minimalna musi wynosić 6tys., albo kurs Euro 1:2. Zasłanianie się eksportem jest oznaką ignorancji i nieznajomości tematu. Po co eksportować? Do kraju należy importować.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.