02.01.2019/18:19

Projekt nowelizacji ustawy o zakazie handlu to bubel prawny. Eksperci wskazują błędy

Tym samym – jak wskazują eksperci FOR - autorzy projektu nieproporcjonalnie ingerują w wolność gospodarczą, gdyż pod pozorem ujawnienia rzekomych nadużyć zakazują handlu w placówkach oferujących wyłącznie wyroby tytoniowe.

Inna, i jak się wydaje kluczowa, propozycja rozszerzająca zakaz zmierza do uniemożliwienia handlu w placówkach pocztowych, których przeważająca działalność nie polega na świadczeniu usług pocztowych. Do tej pory fakt posiadania tego statusu oznaczał możliwość skorzystania z wyjątku przewidzianego w art. 6 ust. 1 pkt 7 ustawy – niezależnie od tego, czy świadczenie usług pocztowych miało charakter przeważający, czy uboczny. Dzięki temu możliwe było funkcjonowanie większość sklepów działających w ramach franczyzy, gdyż franczyzobiorcy zazwyczaj zawierali umowy dotyczące świadczenia usług pocztowych.

Zdaniem projektodawców, wprowadzenie zakazu handlu w tym zakresie „jest konieczne i oczekiwane społecznie ze względu na praktykę stosowania tego przepisu w obecnym jego brzmieniu”. Powołują się oni na fakt, że wyjątek dotyczący placówek pocztowych jest jedynym wyłączeniem, z jakiego mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy obok świadczenia usług pocztowych prowadzą działalność również w innym zakresie. W ocenie autorów projektu wyjątek ten będzie zatem „zgodny z pierwotnym założeniem” ustawy i obejmie „typowe placówki pocztowe”.

Warto przypomnieć, że pojęcie „przeważającej działalności” którym posłużył się ustawodawca w przypadku kilku wyłączeń od generalnego zakazu handlu w niedziele (m.in. w zakresie handlu kwiatami, pamiątkami lub dewocjonaliami, wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi czy działalności gastronomicznej) budzi wątpliwości od początku prac nad pierwotnym projektem ustawy. W przypadku omawianej zmiany ograniczenie zastosowania wyjątku tylko do placówek, które świadczą usługi pocztowe w przeważającej większości jest kolejnym narzędziem służącym do nieproporcjonalnego ograniczenia wolności gospodarczej. Wprowadzenie tej propozycji ma bowiem na celu zamknięcie sklepów franczyzowych w dni objęte zakazem handlu, przy czym wydaje się, że intencją autorów projektu jest również ograniczenie omawianego wyłączenia jedynie do operatorów pocztowych w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe. Projektodawcy zdają się nie zauważać, że katalog usług pocztowych obejmuje nie tylko odbiór i dostarczanie przesyłek, lecz również całe spektrum innych usług służących działalności pocztowej, m.in. pośrednictwo w zawieraniu umów z operatorami. Ta ostatnia czynność jest domeną agencji pocztowych, którymi są również w zdecydowanej większości sklepy franczyzowe. W konsekwencji ograniczenie wyjątku przewidzianego dla placówek pocztowych tylko do wybranych przedsiębiorców, którzy „typowo” świadczą usługi pocztowe – przy czym podmioty te mają pełne prawo prowadzenia handlu w niedziele – może również sugerować, że zamierzeniem projektodawcy jest przyznanie niedozwolonej pomocy publicznej.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • kj 03.01.2019

    prawda jest taka, że PIS juz odroczył pracę nad poprawką tej ustawy i pewnie nie będą już tykali tego tematu, żeby nie robić większego zamieszania przed wyborami... im chodziło o zamknięcie marketów co zostało zrealizowane, a tylko solidarność sie czepia jakiejś żabki czy sklepu alkoholowego w którym można paczkę odebrać. Nie zdziwię się, jak ta nowelizacja po cichu pójdzie do kosza i będzie po temacie

  • Paweł 03.01.2019

    Cóż spodziewać się po ustawie ‚ która w.zalozeniu zakazuje i budzi coraz więcej wątpliwości nie tylko prawnych ale tez społecznych

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.