01.02.2019/08:13

Ruch nie przetrwa. Alior szykuje się do sprzedaży sieci w częściach

Plan restrukturyzacji firmy Ruch zakłada podział biznesu i sprzedaż części detalicznej i logistycznej. Oznacza to, że stuletnia spółka przestanie istnieć - pisze Puls Biznesu.

Ruch jest obecnie zadłużony na ponad 500 mln złotych. Nadzorca ruchu, firma Zimmerman Filipiak Restrukturyzacje nie widzi szansy, by spółka mogła przetrwać proces restrukturyzacji. Dlatego w sądzie złożono drugie przyspieszone postępowanie układowe, które ma objąć wyłącznie średnich wierzycieli (zadłużenie na co najmniej 100 tys. złotych).

Zgodnie z planem średni wierzyciele stracą około połowy zadłużenia w Ruchu. W gorszej sytuacji są duzi wierzyciele - muszą pogodzić się ze stratą nawet 80 proc. swoich wierzytelności.

Obecny właściciel Ruchu, bank Alior, nie wierzy już w ratunek firmy. Dlatego planowana jest sprzedaż części detalicznej do Orlenu i części logistycznej do Poczty Polskiej. Problem w tym, że Poczta nie chce przejąć nierentownego biznesu, a Orlen zastanawia się nad możliwością przekształcenia niewielkich kiosków pod swoje potrzeby. Pomoże w tym audytor, którego wybór ma nastąpić niebawem.

Plan wymaga także zgody wierzycieli - jak przypomina Puls Biznesu, duzi wierzyciele nie chcieli się zgodzić na redukcję zadłużenia na poziomie 50 proc. Nie wiadomo, jak zareagują na jeszcze większe cięcie.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Neeeext 01.02.2019

    A jak ta firma ma niby przetrwać (?)- w prawie każdym markecie jest półka z prasą. Półka z kilkoma, kilkunastoma tytułami i tyle wystarczy. Ruch już conajmniej 10 lat temu powinien się przygotowywać i zmieniać profil produktów, tak by prasą była już tylko malym dodatkiem do innych produktów.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.