25.06.2018/16:48

Zakaz handlu w niedziele zwiększy dorywcze zatrudnienie, a zmniejszy pełnoetatowe [KOMENTARZ]

Zakaz handlu w niedziele i zwiększony ruch w dni poprzedzające spowoduje zwiększony popyt na pracowników dorywczych, w tym cudzoziemców. Zmniejszy się natomiast liczba godzin dla pracowników pełnoetatowych – komentuje Piotr Modliński, szef działu outsourcingu pracowniczego, ASM Sales Force Agency.

Zdaniem eksperta, jest jeszcze za wcześnie, aby jednoznacznie określić, co wydarzy się na rynku pracy w związku z wprowadzoną niedawno ustawą dotyczącą zakazu handlu w wybrane niedziele.

– Pewne jest – znając polską mentalność – że rodacy szturmem wybiorą się w soboty i piątki do sklepów, przed każdą niehandlową niedzielą. Oznacza to przeniesienie obrotu niedzielnego (przynajmniej po części) na dni poprzedzające. To z kolei przełoży się na wzrost zatrudnienia pracowników dorywczych i spadek liczby godzin do przepracowania dla pracowników pełnoetatowych. Z naszej perspektywy oznacza to wzrost liczby osób zatrudnionych i spadek liczby wypracowanych godzin w przeliczeniu na jedną osobę. Ciekawe jest jednak to, że przy obecnej strukturze osób dostępnych na rynku pracy efekt będzie taki, że wzrośnie liczba cudzoziemców, którzy dorabiają w sklepach przed niedzielami niehandlowymi, a spadnie liczba godzin dla osób z Polski wyjaśnia Piotr Modliński.

– Warto pamiętać, że zmniejszy się także liczba godzin dla wszystkich pracowników zatrudnionych przy pracach około handlowych, takich jak ochrona, personel promocji,  kierowcy itp. – kontynuuje ekspert agencji pracy tymczasowej. – Dlatego z pewnością warto obserwować czy na rynku uda się zaspokoić potrzeby kadrowe przed niehandlową niedzielą. Jeżeli nie, pracodawcy będą musieli uzupełnić je w inny sposób. Najczęściej praktykowanym sposobem jest wydłużanie czasu pracy personelu zatrudnionego w oparciu o umowy cywilno-prawne. Brak regulacji w tym zakresie może spowodować nasilenie się sytuacji, w których personel pracuje po 16 godzin na dobę i więcej.

 – Z punktu widzenia agencji pracy tymczasowej i rynku pracy, zwiększymy zatrudnienie cudzoziemców, zmniejszymy wynagrodzenia polskich pracowników etatowych, a odbije się to na wszystkich pracownikach ze stanowisk pośrednich, ponieważ nie da się przenieść 100 proc. obrotu niedzielnego na dni poprzedzające – podsumowuje Modliński.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.