REKLAMAMODERN-EXPO - Baner Główny (styczeń-luty 2020)
Czy pracownicy Tesco zastrajkują?

Czy pracownicy Tesco zastrajkują? ((fot. materiały prasowe))

Działająca przy sieci Tesco organizacja związkowa NSZZ "Solidarność" zapytała pracowników firmy o zgodę na ogłoszenie strajku - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl.

REKLAMA

Przypomnijmy, w piątek (6 maja) Tesco poinformowało organizacje związkowe o planach potężnej redukcji kadry kierowniczej w hipermarketach. Restrukturyzacja ma dotyczyć ok. 160 sklepów brytyjskiej sieci działających w Polsce w tym formacie. Portal wiadomoscihandlowe.pl dowiedział się o tej sprawie jako pierwszy - przeczytaj nasz tekst na ten temat.

– Nie znamy jeszcze dokładnych liczb. Część osób otrzyma propozycje pracy na innych stanowiskach. Dopiero po przeprowadzonych rozmowach będziemy w stanie powiedzieć ilu pracowników odejdzie z firmy, a ilu zaakceptuje alternatywne stanowisko i zmieni jedynie miejsce pracy. Zależy nam, by wszystkim zaoferować inne propozycje w strukturach Tesco – wyjaśniał w rozmowie z naszym portalem Adam Manikowski, dyrektor zarządzający Tesco w Polsce.

 

 

Najprawdopodobniej to właśnie plany znacznej redukcji zatrudnienia są przyczyną rozważania przez NSZZ "Solidarność" możliwości strajku. Drugim elementem składającym się na taką ewentualność może być rozmijanie się pracowników i pracodawcy w kwestii planowanych podwyżek.

 

 

Przypomnijmy, osoby zatrudnione w Tesco od kilku miesięcy domagają się podwyżki wynagrodzeń o 200 zł brutto dla pracowników podstawowych oraz kierowników stoisk i ich zastępców. Na początku marca związkowcy zrzeszeni w NSZZ „Solidarność” napisali list w tej sprawie do prezesa Tesco na Europę Centralną, Davida Morrisa. Pracownicy chcieliby, aby wyższa pensja obowiązywała od 1 lipca br.

 

 

Oprócz tego członkowie związku zawodowego domagają się wprowadzenia premii frekwencyjnej w wysokości 150 zł brutto. Miałaby ona być uzależniona od 100 proc. obecności w pracy. Związkowcy zastrzegają jednak, że chcą, aby dni wolne wynikające z kodeksu pracy, takie jak urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie czy prawo do odbioru dwóch dni wolnego w celu opieki nad dzieckiem, nie były uwzględniane przy wyliczaniu frekwencji.

 

 

Kolejny postulat „Solidarności” to wprowadzenie tzw. nagrody jubileuszowej. Miałaby ona być przyznawana za przepracowanie 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35 i 40 lat pracy. Nagroda jubileuszowa polegałaby na wypłacie w wysokości od 50 proc. do 400 proc. (w zależności od stażu pracy) podstawowego wynagrodzenia brutto.

 

 

17 marca związkowcy otrzymali odpowiedź na swój list. Firma zapewniła w nim, że „inwestycja w płace jest [jej] intencją”. Tesco zadeklarowało jednak, że będzie mogło przystąpić do dyskusji na temat wysokości wzrostu płac dopiero po ogłoszeniu przez rząd zasad opodatkowania obrotów handlowych oraz po zdiagnozowaniu wpływu „podatku handlowego” na finanse firmy.

 

 

Jak udało się ustalić portalowi wiadomoscihandlowe.pl, najbliższe rozmowy pracowników z Tesco na temat podwyżek odbędą się w środę, 11 maja.

 

 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
do góry strony