17.04.2020/14:12

Bezpieczne zakupy w Internecie – 7 ważnych zasad [PORADA]

Obecnie, łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej, możemy wykonywać wiele czynności bez wychodzenia z domu. Dostęp do szerokiej gamy filmów, zrobienie zakupów spożywczych na cały tydzień, zamówienie obiadu z restauracji prosto na nasz stół – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy kilka kliknięć. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo. Visa udziela wskazówek, jak to robić.

Polska to jeden z najszybciej rosnących rynków e-commerce na świecie. Na dynamiczny rozwój zakupów w sieci wpływa m.in. coraz większa liczba sklepów internetowych oferujących szeroką gamę produktów oraz stale rosnąca grupa osób kupujących w internecie. Według raportu „E-commerce w Polsce 2019” przynależność do niej deklaruje już 62 proc. respondentów.

Kupujący chcą mieć pewność, że proces płatności w internecie jest bezpieczny. Visa i banki dokładają wszelkich starań, aby sprostać temu oczekiwaniu. W tym celu wdrażają rozwiązania przeciwdziałające transakcjom oszukańczym, a także chronią wrażliwe dane i pomagają w odzyskaniu pieniędzy, w przypadku nieautoryzowanego użycia karty.

Konsumenci także mogą przyczynić się do zwiększenia swojej ochrony podczas zakupów w sieci – oto kilka przydatnych wskazówek:

Wykorzystuj bezpieczne, szybkie i łatwe sposoby identyfikacji - nowe europejskie regulacje nakładają na banki wymóg pytania o dodatkowe potwierdzenie, że osoba dokonująca transakcji jest do tego uprawniona. Jeśli masz taką możliwość, stosuj takie metody weryfikacji tożsamości na smartfonie lub w aplikacji mobilnej banku, jak odcisk palca, czy rozpoznawanie twarzy. To znacznie ułatwi i przyspieszy proces bezpiecznego płacenia online.

Zwracaj uwagę na „s” – płacąc w internecie, sprawdzaj czy adres URL strony internetowej zaczyna się od „https://" - litera „s" na końcu wskazuje na bezpieczne połączenie.

Ustaw powiadomienia o nowych transakcjach – dzięki temu zyskujesz wgląd do aktywności na swoim koncie. Jeśli zauważysz nietypowe płatności, które nie były przez ciebie dokonywane, od razu powiadom swój bank. Płatność kartą Visa, także dodaną do smartfona, gwarantuje, że w przypadku nieuzasadnionego obciążenia rachunku, jej właściciel ma możliwość otrzymania zwrotu pieniędzy zgodnie z zasadami obowiązującymi w danym banku.

Poznaj „chargeback” – dzięki tej usłudze, twój bank ma możliwość odzyskania środków od banku detalisty, w sytuacji niedostarczenia usług bądź produktów opłaconych kartą Visa lub gdy dany sklep przestał istnieć. Dotyczy to także takich przypadków jak: odwołanie lotu, spowodowane bankructwem linii lotniczych, lub dostarczenie przez sprzedawcę koszulki w za dużym rozmiarze i odmowa przyjęcia zwrotu towaru. Jeśli w takich sytuacjach nie możesz porozumieć się ze sprzedawcą, a strata nie jest pokryta przez ubezpieczenie lub Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, masz możliwość skontaktowania się ze swoim bankiem, który może pomóc w odzyskaniu wydanych pieniędzy. Chargeback nie daje gwarancji zwrotu środków, ale warto mieć świadomość takiej możliwości oraz tego, że Visa obliguje bank do zapoznania się ze sprawą i jej sprawiedliwej oceny.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.