19.06.2020/06:46

Rolnicy alarmują: 4,1 mld euro straty przez koronawirusa… i kwiaty

Kwiaty cięte to luksus, z którego najłatwiej zrezygnować w czasie kryzysu. W Europie straty sięgają 4 mld euro – donosi „Rzeczpospolita”.

Dokładnie producenci i dystrybutorzy kwiatów stracili 4,1 mld euro podczas sześciu tygodni europejskiego lockdownu. To dane Copa Cogeca, największego europejskiego stowarzyszenia rolników. 2 mld strat zanotowali producenci kwiatów w doniczkach, za to kwiaty cięte straciły „jedynie” miliard euro. Komisja Europejska kieruje producentów po pomoc do już ogłoszonych programów.

Jak zauważa Maciej Kmera, rzecznik giełdy hurtowej w Broniszach, kwiaty są dobrem luksusowym, więc gdy w gospodarce pojawiają się problemy, kwiaty cięte są pierwszą rzeczą, z której można zrezygnować. Największy kryzys w sprzedaży kwiatów nastąpił od początku marca, trwał od 10. do 13. tygodnia. Spadek sprzedaży w sklepach monitorowanych przez agencję Nielsen sięgnął 21 proc. w ujęciu rocznym. Te dane dotyczą jednak sklepów. W najgorszej sytuacji są dystrybutorzy i producenci roślin.

Więcej na ten temat w „Rzeczpospolitej”.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.