09.10.2016/21:05

Wyznaczenie w miastach stref sprzedaży alkoholu uderzy w sklepy

Polska Izba Handlu przedstawiła swoje propozycje do projektu mającego uporządkować problem sprzedaży alkoholu w newralgicznych częściach polskich miast. Jak zapewniają przedstawiciele PIH handlowcy mają świadomość odpowiedzialności, jaka ciąży na podmiotach prowadzących sprzedaż alkoholu, i są gotowi podjąć działania, które ograniczą zjawisko udostępniania go osobom nieletnim i nietrzeźwym.

Handlowcy stoją na stanowisku, że zagrożeniem bezpieczeństwa nie jest legalna sprzedaż alkoholu prowadzona w sklepach, ale niedostateczne egzekwowanie obecnie obowiązujących przepisów.

Branża handlowa popiera działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa. Należy jednak  pamiętać, że proponowane zmiany będą mieć także skutki uboczne:

– wzrost szarej strefy,

– pojawienie się alternatywnych form dystrybucji,

– wzrost popytu na produkty substytucyjne,

– wysyp lokali gastronomicznych oferujących tani alkohol.

Projektowane wyznaczenie przez lokalne władze stref, w których zakup alkoholu nie będzie możliwy w określonych godzinach, może sprawić, że za ich granicami wzrośnie liczba punktów całodobowej sprzedaży.

Uniemożliwienie sprzedaży alkoholu małym sklepom spożywczym spowoduje ogromne problemy finansowe tych podmiotów. Warto podkreślić, że rentowność tego typu sklepów już dziś pozostaje niewielka. Zazwyczaj małe sklepy prowadzące sprzedaż alkoholu posiadają także innego typu asortyment, jednak najwyższą marżą są objęte napoje alkoholowe. Pozbawienie sklepów tego towaru musi oznaczać odebranie im rentowności, a w efekcie – zamknięcie działalności i utratę miejsc pracy przez pracowników.

Dlatego propozycje Polskiej Izby Handlu dotyczące rozważanych zmian wskazują na konieczność ich dokładnego zdefiniowania w przypadku ich wprowadzenia.

Zdaniem ekspertów PIH „potrzebne jest wprowadzenie jasnych kryteriów umożliwiających objęcie danego obszaru ograniczeniami w sprzedaży alkoholu, jeżeli byłby on wprowadzony. Władze miast byłyby zobowiązane do przeprowadzenia poważnej analizy stanu faktycznego w oparciu o obiektywne dane.”

- Czasowy charakter ograniczeń wprowadziłby mechanizm regularnej ewaluacji skuteczności wprowadzanych reguł i elastycznego reagowania.

- Zobowiązanie samorządów do opracowania kompleksowego planu poprawy bezpieczeństwa i spokoju na obszarze objętym ograniczeniami.

- Określenie minimalnej i maksymalnej powierzchni, którą można w danym mieście objąć ograniczeniami.

Ewentualne wyznaczenie godzin ograniczenia sprzedaży alkoholu musiałoby być dostosowane do realiów współczesnego stylu życia. Postrzeganie godz. 22 jako symbolicznego momentu zakończenia dnia i wejścia w porę nocną nie przystaje już do rzeczywistości.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.