21.11.2018/19:17

Żabka komentuje Lex Żabka. "Postępowanie w sprzeczności z zasadami Konstytucji Biznesu"

Zaproponowane przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości zmiany w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele najmocniej dotkną sieć Żabka. Projekt nowelizacji ustawy, ochrzczony mianem "lex Żabka", ma na celu głównie zabronienie przedsiębiorcom z branży handlowej swobodnego korzystania z wyłączenia przewidzianego dla placówek pocztowych. Jednak w sieć sklepów convenience uderzą także inne, tylko z pozoru mniej istotne zmiany przepisów.

Po spodziewanych zmianach franczyzobiorcy Żabki nadal będą mogli otwierać sklepy w niehandlowe niedziele, jednak już nie na podstawie wyłączenia dla placówek pocztowych, a wyłączenia dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, prowadzącymi handel osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. W praktyce oznacza to, że pracownicy sklepu zyskają w niedzielę wolne, a za ladą będzie musiał stanąć sam franczyzobiorca.

Ten będzie mógł co prawda skorzystać z pomocy członków rodziny (zostanie to doprecyzowane w ustawie), ale nie wszystkich: jedynie małżonka, dzieci (własnych, małżonka lub przysposobionych), rodziców, macochy lub ojczyma. Dotychczasowa, liberalna interpretacja tego przepisu przez Państwową Inspekcję Pracy, pozwalała na świadczenie pomocy także przez inne osoby, np. rodzeństwo.

- Oczywiście zapoznaliśmy się z projektem nowelizacji wraz z jego uzasadnieniem - komentuje dla portalu wiadomoscihandlowe.pl biuro prasowe spółki Żabka Polska. - Wyrażamy zdziwienie, że wprowadzane są zmiany w ustawie, która obowiązuje dopiero od marca br. i przedsiębiorcy nadal uczą się funkcjonowania w zgodzie z jej zapisami. Takie postępowanie stoi w sprzeczności z zasadami Konstytucji Biznesu - twierdzi biuro prasowe Żabki.

Firma podkreśla, iż "docenia" chęć uregulowania przez ustawodawcę kwestii pomocy udzielanej właścicielom sklepów przez członków rodziny. Zarazem Żabce nie podoba się jednak kolejna zaproponowana nowość, a mianowicie obowiązek, by świadczenie pomocy przez członka rodziny miało miejsce w tej samej placówce, w której przedsiębiorca będący osobą fizyczną osobiście wykonuje handel.

Posłowie PiS (a tak naprawdę Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, gdyż - jak wynika z naszych informacji - to w nim powstał projekt ustawy, mimo że dla niepoznaki zgłoszony został jako projekt poselski) uznali, że takie rozwiązanie ma zapobiec "ewentualnym praktykom polegającym na możliwości otwarcia jednocześnie kilku placówek handlowych należących do jednego przedsiębiorcy, które mogłyby być obsługiwane przez członków rodziny w sytuacji, gdy praktycznie tylko w jednej z nich przedsiębiorca może osobiście prowadzić handel".

- Wskazana w uzasadnieniu sugestia ograniczenia wsparcia (udzielanego przez członków rodziny - red.) tylko do jednego sklepu jest dla nas niezrozumiała - komentuje tę kwestię biuro prasowe Żabki.

Projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele wniesiony został do Marszałka Sejmu 20 listopada. Marszałek skierował projekt do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne i Biuro Analiz Sejmowych. W chwili pisania niniejszego tekstu projektowi wciąż nie został jednak nadany numer druku i - co za tym idzie - projekt nie został jeszcze skierowany do pierwszego czytania w Sejmie.

Czytaj więcej:
Zobacz projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele!

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Sebek 27.11.2018

    To nie jest omijanie prawa, to jest dostosowywanie przedsiębiorstwa do panujących przepisów.

  • kj 22.11.2018

    Bakbar a Ty dalej nie rozumiesz, że nikt nie zrobił z Żabek placowek pocztowych na szybko pod tę właśnie ustawę, tylko większość sklepów taki status posiada od 2012r? Oczywiście, ja rozumiem, że ustawodawcy chodziło jednak o inne punkty pocztowe, ale jak dla mnie to w ustawie mogli wprost napisać, że z zakazu wyłączone są placówki Poczty Polskiej. Jak dla mnie po tej poprawce nadal można szukać w całym, bo co to znaczy, że poczta ma być przeważającą działalnością? ale względem czego? Jak porównać usługę (usługi pocztowe same w sobie są usługami, a nie towarem na sprzedaż) do sprzedaży? Jak określić, czy na poczcie przeważająca działalność to usługi pocztowe, czy sprzedaż książek, pamiątek i drobnej spożywki? Widocznie trudno napisać prostą, jasną i czytelną ustawę

  • Bakbar 21.11.2018

    "co nie jest prawem zabronione jest dozwolone" ale chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, że robienie z Żabek placówek pocztowych miało jeden cel: ominięcie przepisów i tutaj nowelizacja ma na celu ograniczenie luki prawnej wykorzystywanej przez cwaniaczków.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.