REKLAMAPURELLA - SuperShots - Baner Główny (od 13 lipca)

HANDEL I DYSTRYBUCJA

 

23 lipca 2019, 11:09

Biedronka, Łódź, ul. Krokusowa

Biedronka, Łódź, ul. Krokusowa (fot. Konrad Kaszuba)

Aż 861,6 mld złotych zostawili w 2018 roku Polacy w sklepach, lokalach gastronomicznych czy hurtowniach. To więcej o 6,3 proc. niż rok wcześniej.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Dane Głównego Urzędu Statystycznego przytacza dziś Dziennik Gazeta Prawna. Kwota wydatków Polaków systematycznie rośnie, jeszcze 15 lat temu była dokładnie o połowę niższa. W sklepach Polacy zostawili w zeszłym roku 819,1 mld, a w gastronomii 42,5 mld.

Eksperci wskazują, że to efekt dobrej koniunktury gospodarczej, odpowiednie sytuacji na rynku pracy, a także wzrostu płac. Przeciętna pensja w 2018 roku wzrosła o 7 proc. Ale wzrost wydatków spowodowany był również większymi cenami. Na żywność i napoje bezalkoholowe Polacy wydali 185,6 mld, czyli więcej o 2,9 proc. niż rok wcześniej, ale sam wzrost cen stanowił 2,6 proc. To efekt faktu, że zaopatrujemy się głównie w dyskontach, gdzie ceny rosną najwolniej.

Z danych GUS wynika również, że dynamicznie rośni w Polsce sprzedaż detaliczna na mieszkańca. W 2018 roku wyniosła ona prawie 22,5 tys. złotych.  To wszystko w dobie powoli, ale zmniejszającej się liczby sklepów. W 2017 roku było ich w Polsce 355 tys.  

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony