01.05.2020/18:19

Dwóch na pięciu Polaków ogranicza wydatki podczas pandemii

Sześciu na dziesięciu Polaków odczuło pogorszenie sytuacji finansowej swojego gospodarstwa domowego w efekcie ograniczeń podczas pandemii. Jeżeli zyskają możliwość, Polacy zamierzają odwiedzić sklepy z obuwiem i odzieżą (59,5%), składy budowlane (46,8%), a co drugi skorzysta z usług fryzjera (52,8%) - wynika z raportu firmy Biostat "Zachowania konsumentów podczas pandemii SARS-CoV-2".

W sumie 59,1% Polaków odczuło pogorszenie sytuacji finansowej swojego gospodarstwa domowego w efekcie ograniczeń podczas pandemii. 40,9% pytanych uznało, że jest ona obecnie nieco gorsza niż przed wprowadzeniem ograniczeń, natomiast 18,2% - zdecydowanie gorsza. Zmian nie odczuło 37,5% gospodarstw domowych. Sytuacja poprawiła się w sumie u 3,4% uczestników sondażu.

Zapytani, z których usług zamierzają skorzystać w ciągu najbliższych dwóch tygodni, Polacy najczęściej wskazywali na zakupy w sklepach z butami i odzieżą (59,5%), w drugiej kolejności udać się do fryzjera (52,8%), a także do sklepu budowlanego (46,8%). Najmniej respondentów zainteresowanych było skorzystaniem ze SPA (14,1%), pensjonatu lub hotelu (15,1%) oraz pomocy fizjoterapeuty (17,7%).

Zasadniczo Polacy deklarują, że korzystać będą z wymienionych usług jedynie wtedy, kiedy będzie to legalne czyli zgodne z zaleceniami rządowymi. Niektórzy jednak są skłonni skorzystać z pewnych usług nawet wbrew ograniczeniom. Z usług fryzjera, nawet jeżeli będzie to nielegalne, zamierza skorzystać 6,5% pytanych, z pomocy dentystycznej 5,6%, z kosmetyczki 3,4%, a wyjść na boisko chce 3,3%.

Co ciekawe, kobiety wyraźnie częściej niż mężczyźni deklarowały, że chciałaby skorzystać z legalnej wizyty u dentysty (co druga Polka i więcej niż co trzeci Polak) oraz w sklepie z obuwiem czy odzieżą (dwie trzecie pań i co drugi pan). Nieco wyższa za to jest skłonność mężczyzn do odwiedzin u stomatologa czy w salonach modowych nawet z naruszeniem ograniczeń.

Im młodsi respondenci, tym częściej deklarują chęć skorzystania z zabiegów kosmetycznych, z siłowni i salonów fitness oraz boisk czy kortów. Do kosmetyczki najchętniej wybiorą się osoby w wieku 25-34 lat (33,4%), zaś najmniejsze zainteresowanie przejawiają w wieku powyżej 55 lat (14,7%). Do siłowni i na fitness pójdą najliczniej osoby w wieku 18-24 lat (39,3% w tej grupie wiekowej), podczas gdy najmniejsze zainteresowanie sygnalizują osoby w wieku powyżej 55 lat (13,3%). Podobnie z aktywnością fizyczną na boisku – od 40,7% chcących je odwiedzić Polaków wieku 18-24 lat, do zaledwie 12,0% w wieku powyżej 55 lat.

Dotychczasowe ograniczenia i restrykcje wprowadzane w związku z zagrożeniem epidemicznym SARS-CoV-2 znacząco wpłynęły na życie osobiste w sumie dwóch trzecich Polaków. W sumie aż 66,3% w pięciostopniowej skali oceniło ten wpływ na co najmniej trzy. Najczęściej siłę zmian spowodowanych koronawirusem w życiu osobistym oceniano na 4.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.