04.11.2020/09:38

Appol dostał 1,7 mln kary za opóźnione płatności dla sadowników

Spółka Appol w nieuczciwy sposób wykorzystywała swoją przewagę kontraktową wobec dostawców jabłek, opóźniając znacząco płatności za zrealizowane dostawy surowca na koncentrat jabłkowy, informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Teraz będzie musiała zapłacić 1,7 mln zł kary, którą nałożył na nią Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Należąca do chońskiego koncernu Zhonglu Fruit Juice firma Appol to producent koncentratu jabłkowego. UOKiK ustalił, że w latach 2017-2019 spółka notorycznie zalegała z płatnościami wobec polskich dostawców jabłek.

UOKiK precyzuje, że firma zawierała umowy, w których termin płatności zapadał po 14 lub 30 dniach. W rzeczywistości płaciła jednak dopiero nawet po 90 dniach. W samym tylko 2017 roku aż 70 proc. transakcji miało opóźnienia. W kolejnych dwóch latach zaległości było mniej – ponad 37 proc. w 2018 i 17 proc. w 2019 r

- Jeśli spółka Appol deklarowała zapłatę w ciągu maksymalnie 30 dni, wówczas dostawcy jabłek mieli pełne prawo oczekiwać, że w takim terminie otrzymają należne im pieniądze. Wielu z sadowników musiało jednak czekać znacznie dłużej. To niedopuszczalne działanie i przejaw wykorzystywania przewagi kontraktowej przez producenta koncentratu jabłkowego. Dlatego nałożyłem na Appol karę w wysokości blisko 1,7 mln zł – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

To nie jedyna tego typu decyzja urzędu, dotycząca przetwórców owoców. Karę otrzymała firma T.B Fruit (8,3 mln zł), natomiast Rauch, Real i Dohler ostatecznie dogadały się z podmiotami, którymi byli winni pieniądze i spłaciły zaległości.

Maksymalna kara za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej na rynku rolno-spożywczym wynosi 3 proc. ubiegłorocznego obrotu przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także