22.09.2016/10:44

Będą przymusowe opłaty za torebki foliowe. A także olbrzymie kary za brak ich pobierania

Ministerstwo Środowisko zaprezentowało w tym tygodniu nowy projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Proponowane przepisy powinny zainteresować branżę handlową, mowa bowiem w nich m.in. o wprowadzeniu obowiązku opłat za wydawanie torebek foliowych w sklepie. MŚ proponuje ustalenie ceny maksymalnej za torebkę na poziomie 1 zł.

Zgłoszony projekt ustawy ma na celu dostosowanie polskiego prawa do przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z kwietnia 2015 r. Odnosi się ona do zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy.

Zgodnie z przyjętym wariantem wprowadzono odpłatność za wydanie większości plastikowych toreb, a dokładniej tych, w których grubość materiału waha się w przedziale od 15 do 50 mikronów. Oznacza to, że z opłaty wyłączone zostaną m.in. bardzo lekkie torebki, stosowane w sklepach np. do pakowania mięsa, warzyw, owoców, czy pieczywa.

Opłaty, do których pobierania od klienta zostaną zmuszone sklepy, mają być wnoszone przez przedsiębiorców na specjalny rachunek bankowy. Następnie Marszałek województwa będzie przekazywał zgromadzone w ten sposób środki do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt ustawy pozwoli jednak marszałkowi na zachowanie 1 proc. pobranej sumy na koszty egzekucji należności oraz obsługę administracyjną systemu.

Przygotowany przez Ministerstwo Środowiska projekt ustawy przewiduje, że sklepy nie tylko będą musiały pobierać od klienta opłatę za torebki foliowe, ale również zostaną zobowiązane do prowadzenia ewidencji liczby wydawanych toreb. Taka ewidencja ma być potrzebna w zasadzie tylko do celów kontrolnych.

Właściciele sklepów, którzy zostaną przyłapani na niepobieraniu opłaty recyklingowej (jeśli nowe przepisy wejdą w życie w proponowanej formie), mogą zapłacić kary w wysokości od 5 aż do 500 tys. zł. Z kolei kary przewidywane za nieprowadzenie ewidencji wydanych torebek, bądź za błędy w tejże ewidencji, mieścić będą się w przedziale od 5 do 20 tys. zł.

Opłata recyklingowa obowiązywać ma najpóźniej od początku 2019 r.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • Bodo 27.09.2016

  Zdecydowanie za mało. Powinno być 5 zł!!!

 • Teodor 23.09.2016

  To przecież od PISu zależą kary a oni to najchętniej za coś takiego to by wprowadzili z 25 lat więzienia dla drugiego sortu, bo Misiewiczowie, Hoffmany i inni przedstawiciele nowej pisowskiej arystokracji mogą sobie pozwolić na wszystko.

 • jackyel 23.09.2016

  tu nie jest napisane, że reklamówki będą płatne, tylko żeby pobierać opłatę za reklamówki i przekazać ją do Marszałka na konto. To niby jak ta opłatę pobierać ? do puszki przy kasie ?

 • :( 22.09.2016

  Nosz ku***** Jeden zeszycik do zapisywania ludzi od karty SIM drugi zeszycik do zapisywania torebek foliowych trzeci zeszycik dla ludzi biorących na kreskę. Ja wysiadam!!!!

 • SacreBleuu 22.09.2016

  Czy PiS obroni nasz przed tymi unijnymi debilami? Chyba nie, skoro to pisowski minister przygotował ten projekt ustawy...

 • tragedia narodowa 22.09.2016

  Pół miliona złotych za niewzięcie złotówki za torebkę plastikową od klienta. A gwałciciele dostają wyroki w zawieszeniu, mordercy siedzą na wolności. Polska 2016.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.