31.10.2018/11:04

Biedronka rośnie wolniej. Analitycy: Powodem jest nie tylko zakaz handlu ale także niższa dynamika wzrostu cen

Spadek dynamiki sprzedaży LfL z 3,4 proc. w drugim kwartale do 0,8 proc. w trzecim kwartale ma związek z zakazem handlu w niedziele, ale istotną rolę odegrał też spadek cen detalicznych produktów. Zdaniem analityków Haitong Bank, na spowolnienie wzrostu LfL w Biedronkach wpływ miał także spadek dynamiki sprzedaży żywności, obserwowany w Polsce.

Sprzedaż LfL w sieci Biedronka wzrosła w III kwartale o 0,8 proc., podczas gdy w II kwartale wskaźnik ten wyniósł 3,4 proc. Oznacza to spowolnienie o 260 punktów bazowych. Analitycy Haitong Bank wyliczają, że ceny detaliczne w sieci spadły w tym okresie o ok. -1,3 proc., co wraz z zakazem handlu w niedziele spowodowało utratę ok. 200 pb. wzrostu sprzedaży LfL. Pozostałe 60 pb. Ma związek z ogólnym spowolnieniem sprzedaży w Polsce i nie jest bezpośrednim problemem sieci.

W ostatnim kwartale sprzedaż detaliczna żywności w ujęciu wartościowym w Polsce spowolniła o 350 pb. W III kw. Wzrost wyniósł 1,9 proc., podczas gdy w II kw. wynosił 5,4 proc. – to liczby po wyeliminowaniu czynnika kalendarzowego. Może to mieć częściowy związek ze znacznym spadkiem cen cukru.

Analitycy Haitong Bank zwracają uwagę, że mimo słabszego LfL, zysk EBITDA sieci Biedronka wzrósł w ujęciu rok do roku o 5 pb., do wartości 7,5 proc. Ma to związek ze wzrostem rentowności sprzedaży artykułów przemysłowych, szacowanej na ok. 70 pb., ale także z większej różnicy pomiędzy cenami zakupu, a cenami detalicznymi żywności w Polsce.

Haitong Bank zakłada, że słabsze wyniki LfL za trzeci kwartał wpłyną na niewielkie obniżenie prognoz za cały rok 2018, natomiast zdaniem analityków nie ma powodu do weryfikacji prognoz długoterminowych dla wskaźnika LfL na lata 2019 – 2021.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.