22.05.2017/09:52

Brexit mocno uderzy w marże polskich eksporterów żywności

Brak umowy o wolnym handlu przed brexitem może oznaczać problemy dla branży spożywczej, bo eksport do Wielkiej Brytanii stanie się nieopłacalny.

Przeciągające się rozmowy w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Brytyjczyków mogą spowodować, że warunki dotyczące handlu nie zostaną wynegocjowane przed brexitem. Efektem będzie definiowanie relacji według zasad obowiązujących w Światowej Organizacji Handlu (WTO), której członkami są Wielka Brytania i UE. Oznacza to cła równie stawkom obowiązującym w relacjach Wspólnoty z krajami trzecimi.

Analitycy Credit Agricole Bank Polska twierdzą, że w związku z tym po brexicie wprowadzeniem ceł najsilniej dotknięte zostałyby działy: produkcja wyrobów tytoniowych (spadek marży na sprzedaży ogółem o 0,4 pkt. proc. do 3,7 proc.), produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, z wyłączeniem motocykli (0,3 pkt. proc.; 4,4 proc.) oraz produkcja artykułów spożywczych (0,2 pkt. proc.; 4,8 proc.). W tych działach odnotowany zostałby również najsilniejszy względny spadek marży na sprzedaży.

W pozostałych działach wpływ Brexitu na marże byłby ograniczony i nie przekroczyłby 0,1 pkt. proc. Jednocześnie we wszystkich branżach marże pozostałyby dodatnie. Wpływ Brexitu na marże na sprzedaży do Wielkiej Brytanii byłby wyraźnie silniejszy. Zgodnie z szacunkami ekspertów Credit Agricole Bank Polska w 6 z 25 uwzględnionych w analizie branż eksport do Wielkiej Brytanii stałby się nieopłacalny. Rentowność sprzedaży do Wielkiej Brytanii osiągnęłaby ujemną wartość we wszystkich wymienionych wcześniej branżach, a także w działach takich jak „produkcja wyrobów tekstylnych”, „produkcja odzieży” oraz „produkcja skór i wyrobów ze skór wyprawionych”. Wyraźny spadek rentowności zostałby odnotowany również w większości pozostałych branż.

Choć wpływ Brexitu na rentowność sprzedaży polskich przedsiębiorstw ogółem będzie w ocenie analityków ograniczony, oczekują oni wyraźnego pogorszenia rentowności polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii, która w przypadku niektórych działów przyjmie ujemną wartość. W efekcie, przyjęcie zasad WTO jako podstawy dla prowadzenia wzajemnej wymiany handlowej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią może doprowadzić do pogorszenia sytuacji finansowej przedsiębiorstw eksportowych o wysokiej ekspozycji na Wielką Brytanię, które będzie sprzyjać reorientacji polskiego eksportu na inne rynki.

Metodologia badania:

Eksperci Credit Agricole Bank Polska S.A. założyli, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, do czasu podpisania ewentualnej umowy o wolnym handlu ich relacje handlowe będą definiowane przez zasady wynikające z członkostwa Wielkiej Brytanii oraz pozostałych krajów unijnych w WTO. Analitycy przeprowadzili analizę wpływu realizacji naszego scenariusza na marże ze sprzedaży w poszczególnych polskich branżach eksportowych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.