27.09.2018/11:51

Butelka whisky za milion euro – pieniążki należy szykować na 3 października

Londyński dom aukcyjny Bonhams wystawia na sprzedaż whisky Macallan 1926 – prawdopodobnie najdroższą na świecie. Zainteresowani udziałem w aukcji powinni się stawić z gotówką 3 października w siedzibie Bonhams w Edynburgu.

W 1986 r. gorzelnia The Macallan Distillers zabutelkowała partię whisky single malt, która dojrzewała w beczce od 1926 r. Partia liczyła 12 butelek o pojemności 75 cl, single malt, 42,8% Vol. Obecnie dom aukcyjny Bonhams wystawia na sprzedaż butelkę nr 5 z tej skrzynki. Organizatorzy szacują, że cena sprzedaży będzie się zawierać w przedziale 700-900 tys. funtów, czyli od 790 tys. do 1 mln euro – to w przeliczeniu od 3,4 do 4,3 mln zł.

Butelka nr 2 z tej samej partii została zlicytowana przez mieszczący się w Hong-Kongu oddział domu aukcyjnego Bonhams 18 maja 2018 r. Cena zakupu wraz z prowizją wyniosła nieco ponad 8,6 mln dolarów hong-końskich (HK$), czyli 4,034,382 zł.

Etykieta butelki została zaprojektowana i podpisana przez włoskiego artystę Valerio Adamiego. Sygnaturę złożył też Allan Shiach, szef The Macallan Distillers Ltd. Valerio Adami to włoski malarz, inspirujący się stylem Pop Art. Wykształcenie zdobył w Mediolanie, a tworzył w Londynie i Paryżu.

The Macallan to jedna z pierwszych destylarni whisky oficjalnie licencjonowanych w Szkocji. Firma powstała w 1824 r. Przez blisko dwa stulecia działalności zbudowała markę jednej z wiodących w skali światowej whisky single malt. Na unikalny smak whisky The Macallan składają się wpływy Hiszpanii, Ameryki Północnej i Szkocji – z tych krajów pochodzą surowce i wywodzą się tradycyjne metody rzemieślnicze.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.