10.01.2020/12:16

Coolomat wypowiedział umowy partnerom. Czy to koniec projektu w Polsce? [TYLKO U NAS]

Firma Coolomat wypowiedziała partnerom w Polsce umowy na świadczenie usług we współdzielonych maszynach chłodniczych, przystosowanych do przechowywania żywności w różnych temperaturach - ustalił portal wiadomoscihandlowe.pl.

Jednym z detalistów, któremu Coolomat wypowiedział tego rodzaju umowę, jest sieć Auchan. - Na obecną chwilę zachowaliśmy dwie maszyny dedykowane dla Auchan - potwierdza nasze informacje Dorota Patejko, dyrektorka ds. komunikacji i CSR Auchan Polska. Chodzi o urządzenia działające przy sklepach Auchan w Piasecznie oraz Konstancinie-Jeziornie. Ogólnodostępnych maszyn udostępnionych przez Coolomat m.in. sieci Auchan było natomiast ok. 25.

Z Coolomatem nie współpracują już także Frisco.pl ani (od dłuższego czasu) RanoZebrano.pl. Również ze strony e-sklepów sieci Carrefour oraz Piotr i Paweł usunięte zostały informacje o możliwości odbioru zakupów spożywczych w coolomatach. Przypomnijmy, że jeszcze w połowie 2018 r. spółka Coolomat współpracowała z 13 partnerami biznesowymi i prowadziła rozmowy z kolejnymi zainteresowanymi współpracą podmiotami.

W niedawnym wywiadzie dla portalu money.pl Rafał Brzoska, prezes InPostu - firmy rozwijającej konkurencyjny projekt lodówkomatów - stwierdził, że "Coolomat się ponoć wycofuje z Polski". Spółka Coolomat dotychczas oficjalnie tego nie potwierdziła. Do chwili publikacji niniejszego artykułu firma nie odpowiedziała na pytania portalu wiadomoscihandlowe.pl przesłane 2 stycznia.

Cytowana wypowiedź Rafała Brzoski pozwala na domysły, że być może Coolomat spróbuje swoich sił na zagranicznych, bardziej dojrzałych niż polski rynkach. Zarząd spółki zapowiadał zresztą w sprawozdaniu za 2018 r., że zamierza szukać kapitału na rozwój sieci maszyn "na rynku lokalnym, a nawet kilku rynkach światowych". Jak słyszymy, może chodzić m.in. o rynki USA, Australii oraz kilka rynków europejskich.

Ok. 25 urządzeń coolomatowych wciąż stoi w Warszawie, ale wkrótce zostaną zdemontowane, przejdą refurbishment i zostaną wysłane na testy do innych krajów. Dotychczas Coolomat nie zainstalował żadnych maszyn poza Polską. W naszym kraju urządzenia rozwijane były od 2015 r. Prace nad opracowaniem maszyn ruszyły nieco wcześniej, bo w 2014 r. Polski pomysłodawca przygotował oprogramowanie, a urządzenia zbudowane zostały w Słowenii. Coolomat początkowo nie miał szczęścia do partnerów detalicznych, porozumiał się bowiem z Almą i Merlinem, które wkrótce potem popadły w tarapaty finansowe.

Współpraca z kolejnymi sieciami handlowymi była już bardziej owocna, ale firmie nie udało się osiągnąć rentowności. Firma Coolomat zamknęła rok 2018 ze stratą netto rzędu 906 tys. zł. W tym okresie przychody spółki wyniosły ok. 260 tys. zł., a koszty działalności operacyjnej ukształtowały się na poziomie 1,16 mln zł.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • JJKK 24.01.2020

    Bardzo ale to bardzo szkoda!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.