18.01.2017/23:17

Grupa MCI zaangażowana w finansowanie zakupu Allegro

Fundusz MCI.CreditVentures (Fundusz), zarządzany przez Private Equity Managers (PEM), brał udział w rundzie finansowania zakupu Allegro przez konsorcjum Cinven, Permira oraz Mid Europa Partners.

Fundusz zagwarantował 50 milionów złotych finansowania na poziomie junior debt (tzw. 2nd Lien Term Loan)
Środki na sfinansowanie transakcji były zebrane przez konsorcjum. W rundzie w której uczestniczył fundusz MCI.CreditVentures, transakcja była gwarantowana przez J.P. Morgan oraz PZU, organizowana przez Goldman Sachs, J.P. Morgan oraz PZU.

Inwestycja związana z zakupem Allegro polegała na zapewnieniu finansowania dłużnego dla transakcji i jest konsekwencją zapowiedzi sprzed kilku miesięcy o rozwoju działalności w tym obszarze. Jako fundusz dłużny MCI.CreditVentures, inaczej niż pozostałe fundusze w które zaangażowane jest MCI, nie staje się udziałowcem spółki, lecz dostarcza jej lub inwestorom kapitałowym niezbędnego finansowania.

– Zaangażowanie w projekt finansowania zakupu Allegro potwierdza naszą silną pozycję na rynku funduszy działających w obszarze cyfrowej gospodarki. Udział w największym przejęciu spółki internetowej w regionie to nie tylko forma uznania dla naszych kompetencji poprzez zaproszenie do grona podmiotów finansujących, ale również możliwość bliskiej współpracy w ramach konsorcjum ze świetnym partnerem, jakim jest JP Morgan. Liczymy, że to otworzy nam drogę do innych podobnych projektów – powiedział Krzysztof Konopiński, CFO Private Equity Managers i zarządzający funduszem MCI.CreditVentures.

W swoich strategicznych planach Grupa PEM zapowiadała podjęcie kroków zmierzających do podniesienia wartości aktywów pod zarządzaniem, które są bazą do wyliczenia przychodów z tytułu opłaty stałej. Jedną z inicjatyw miało być udostępnienie spółkom finansowania dłużnego. W przeciwieństwie do modelu finansowania kapitałem własnym (tzw. equity), podmioty szukające dodatkowych środków na rozwój nie są zmuszone dzielić się własnością spółki, jednocześnie zyskując dodatkowe benefity w porównaniu z kredytem bankowym.

– Wierzę, że ta transakcja jest pierwszą z wielu, jakie przeprowadzimy w takim modelu. Już teraz widzimy duże zainteresowanie ze strony spółek, przy jednoczesnej niewielkiej konkurencji ze strony funduszy dostarczających tego typu finansowanie w polskiej walucie – uzupełnił Konopiński.

Na koniec grudnia 2016 r. aktywa funduszy w które zaangażowane wynosiły ok. 2,2 mld zł. Sprzedaż Allegro przez Naspers za 3,25 mld dolarów (ok. 13 mld zł) zł było największą transakcją w polskiej branży cyfrowej i jedną z większych tego typu w Europie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.