13.04.2018/10:40

Kara za przedwczesne otwarcie sklepu

Przedsiębiorca, który otworzył nowy lokal handlowy przed załatwieniem wszystkich formalności musi zapłacić karę w wysokości 75 tys. zł – informuje "Rzeczpospolita".

Dziennik opisuje historię Krzysztofa D., który otworzył centrum ogrodnicze, zanim załatwił wszystkie formalności końcowe. Z tego powodu nadzór budowlany nałożył na niego karę 75 tys. zł. Doszło do długoletniej batalii sądowej, która dla biznesmena zakończyła się przegraną.

Zaczęło się od tego, że przedsiębiorca wystąpił do powiatowego nadzoru budowlanego o wydanie pozwolenia na użytkowanie, ale tylko dla części inwestycji - pawilonu handlowego z zapleczem socjalnym. Potem rozmyślił się i wycofał wniosek w tej sprawie. Powiatowy inspektor umorzył więc postępowanie o wydanie pozwolenia na użytkowanie.

Jednak, zanim to zrobił, inspektorzy nadzoru budowlanego dwukrotnie przeprowadzili kontrolę – bez wchodzenia do środka budynku. Wyniki pierwszej kontroli pokazały, że choć nie ma jeszcze pozwolenia na użytkowanie, centrum ogrodnicze już działa.

Przed pawilonem stoją altany na sprzedaż oraz inne urządzenia ogrodnicze a w witrynie sklepu znajdują się narzędzia ogrodnicze. Na towarze w sklepie są naklejone ceny, w środku stoją plastikowe koszyki na zakupy oraz lada i krzesła dla pracowników.

Na parkingu znajdują się natomiast samochody. Ponadto do budynku przymocowano baner z napisem „Już otwarte!”. W trakcie drugiej kontroli inspektorzy stwierdzili, że banneru na pawilonie z napisem „Już otwarte” nie ma, jednak nie zmienili swojej opinii.

Przedsiębiorca wystąpił ze skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który uznał, że o użytkowaniu obiektu handlowego nie świadczy obecność klientów. Istotny jest natomiast fakt, że lokal jest przystosowany do potrzeb działalności handlowej i nie cofnął nałożonej kary.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej".

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.