31.03.2020/15:01

Ministerstwo Zdrowia nabrało wody w usta w sprawie terminu wejścia w życie podatku cukrowego

Ministerstwo Zdrowia zignorowało pytania redakcji wiadomoscihandlowe.pl o zamieszanie związane z datą wprowadzenia podatku cukrowego w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że jednak będzie to 1 lipca 2020 r., a nie 1 stycznia 2021 r.

Pomimo ponagleń, Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia nie odpowiedziało o nasze pytania przesłane w miniony czwartek (26 marca). Przypomnijmy, że tego dnia "Puls Biznesu" poinformował, iż minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wycofała się z wcześniejszych deklaracji, jakoby podatek cukrowy, w wyniku uzgodnień z Ministerstwem Zdrowia, miał zostać przełożony na 2021 r. w związku z trudną sytuacją gospodarczą, wywołaną pandemią koronawirusa. Podczas czwartkowej telekonferencji z przedstawicielami branży spożywczej, Emilewicz odesłała niezadowolonych przedsiębiorców właśnie do resortu zdrowia.

Zapytaliśmy MZ, skąd zmiana decyzji i wycofanie się z niedawnych zapowiedzi. Próbowaliśmy również ustalić, czy polityczna decyzja o wejściu w życie podatku cukrowego 1 lipca 2020 r. jest już ostateczna, czy może minister zdrowia Łukasz Szumowski wciąż jest otwarty na negocjacje z branżą. Odpowiedzi wciąż się nie doczekaliśmy.

Nie jest to pierwszy raz, gdy Ministerstwo Zdrowia ignoruje pytania dziennikarzy o kwestie gospodarcze w trakcie pandemii koronawirusa. Kilkanaście dni wcześniej próbowaliśmy uzyskać w MZ wyjaśnienia, jak należy interpretować rozporządzenie ministra zdrowia z 13 marca, w którym dość niejasno wskazano, jakie sklepy i punkty usługowe czasowo nie mogą działać w centrach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. mkw. Branża handlowa apelowała o doprecyzowanie owych przepisów (co nastąpiło kilka dni później, w drodze kolejnego rozporządzenia).

Przypomnijmy, że 14 lutego Sejm uchwalił ustawę "w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów", która wprowadza dwie nowe opłaty: od cukru i słodzików w napojach, a także od alkoholu sprzedawanego w tzw. "małpkach". Potem Senat wniósł o odrzucenie ustawy, a zatem trafiła ona ponownie do Sejmu.

Ustawa w kształcie uchwalonym przez Sejm przewiduje, że nowe opłaty zaczną obowiązywać już 1 lipca 2020 r. (pierwotnie planowano jeszcze krótsze vacatio legis, trwające do kwietnia). Nowe regulacje zostały przyjęte pomimo zdecydowanych protestów opozycji, sieci handlowych, hurtowników oraz producentów napojów i alkoholi mocnych, którzy zarzucali parlamentarzystom PiS zbyt szybkie tempo prac, a także liczne niejasności w projekcie ustawy.

W myśl tych przepisów, opłata od napojów słodzonych została podzielona na część stałą i zmienną. Danina wyniesie 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, a dodatkowo 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej – kofeiny lub tauryny. Z kolei opłata zmienna wynosić będzie 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 g na 100 ml, w przeliczeniu na litr napoju.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • M4rket 06.04.2020

    Rząd idzie zdecydowanie złą drogą jeśli chodzi o nowe podatki. Gdyby naprawdę rozsądnie rozporządzali państwowymi pieniędzmi nie musieliby znowu obciążać polskich przedsiębiorców.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.