02.04.2021/08:26

Nawet 1 zł dodatkowej opłaty za jednorazowe produkty z plastiku – jest projekt ustawy!

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt ustawy o gospodarowaniu odpadami plastikowymi. Zakłada on ograniczenie stosowania niektórych jednorazówek z plastiku. Wprowadza też opłaty produktowe za plastikowe opakowania jednorazowego użytku – maksymalnie nawet 1 zł za sztukę.

MKiŚ opublikowało projekt nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, stanowiącej wdrożenie przepisów unijnej dyrektywy z 2019 r., która ma ograniczyć stosowanie plastikowych przedmiotów jednorazowego użycia, takich jak talerzyki i sztućce, patyczki do uszu czy słomki do napojów.

Nowelizacja wprowadza opłatę produktową, która ma być pobierana od wydawanych klientom jednorazowych kubków czy talerzyków. Jej maksymalna stawka to nawet 1 zł za sztukę. Obowiązujące stawki dla poszczególnych produktów zostaną doprecyzowane w rozporządzeniu.

Opłata produktowa ma obowiązywać od 1 lipca 2021 r. Od tego samego dnia nie będzie można wprowadzać do obrotu niektórych przedmiotów wykonanych z tworzyw nie nadających się do recyklingu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.