NFZ przekonuje, że podatek cukrowy ma cel prozdrowotny, a nie fiskalny
Wprowadzenie nowego podatku od napojów zawierających cukier lub inne substancje słodzące lub aktywne ma cel przede wszystkim prozdrowotny, a nie fiskalny – poinformował ISBzdrowie prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski.
– Wprowadzenie tych regulacji ma przede wszystkim cel prozdrowotny, a nie fiskalny. Zależy nam na osiągnięciu efektów, jakie osiągnięto w innych krajach, czyli trwałej zmiany zwyczajów żywieniowych. Wpływy z tej opłaty w dużej części zostaną przeznaczone na leczenie, ale przede wszystkim będą oddziaływać na zachowania konsumenckie istotne dla zachowania zdrowia, na czym nam najbardziej zależy – powiedział ISBzdrowie Niedzielski.
Według danych NFZ, nadmierne spożycie cukru powoduje otyłość, a wraz z nią zapadalność na cukrzycę, na którą obecnie choruje w Polsce blisko 3 mln osób. Roczne koszty ich leczenia to ok. 2 mld zł.
Podatek cukrowy ma powstrzymać tę plagę, jednocześnie przynosząc budżetowi państwa – a w dużej części NFZ – dodatkowe przychody rzędu 3 mld zł.
Źródło: stooq.pl
3 komentarze
-
05.01.2021
Cukrzyca to nie zawsze cukier. Na niektóre czynniki wywołujące cukrzycę nie mamy wpływu. Kompletnie pozbawiony sensu ten podatek. No chyba że pomoże chorym w 100% na cukrzycę.
-
03.02.2020
Nie chcę, żeby ktos mi w tym kraju dyrktował co mam jeść i pić.. sorry!
-
03.02.2020
Rząd spieszy się z wprowadzeniem podatku cukrowego, bo wie, że publiczna debata na ten temat w czasie intensywnej fazy kampanii prezydenckiej nie przysporzy popularności opcji rządzącej i obecnemu prezydentowi.
7