29.07.2020/14:04

Nie tylko nie będzie obniżki VAT, ale też nie będzie powrotu do poprzednich stawek

Już w czerwcu br. ministerstwo finansów oświadczyło, że nie będzie – wzorem niektórych innych krajów UE – czasowo obniżać stawek VAT, by ożywić gospodarkę po lockdownie. Obecnie minister Kościński poinformował w rozmowie z portalem Business Insider Polska, że nie należy się spodziewać także zaplanowanego na styczeń 2022 r. powrotu do poprzednich stawek – 22 i 8 proc.

Stawki VAT podniósł w 2011 r. rząd Donalda Tuska, z 22 na 23 proc. i z 7 na 8 proc. Podwyższone stawki miały obowiązywać przez trzylata, ale zostały z nami na dobre. W 2018 r. rząd PiS obiecał, że z początkiem 2022 r. stawki powrócą do poprzedniej wysokości, w związku z prognozowanym obniżeniem już w 2020 r. relacji państwowego długu publicznego do PKB poniżej 43 proc. Plany te wydawały się realne jeszcze pod koniec 2019 r.

Jednak pandemia koronawirusa dramatycznie zmieniła sytuację, także budżetu państwa. Minister finansów Tadeusz Kościński w rozmowie z Business Insider Polska stwierdził wprost, że obecnie nie możemy sobie pozwolić na powrót do niższych stawek podatku VAT, bo gospodarka tego nie udźwignie.

Portal BIP cytuje dane ING Banku Śląskiego, z których wynika, że dotychczas pandemia spowodowała ubytek przychodów podatkowych o 34 mld zł, w stosunku do założeń ustawy budżetowej, z czego 10 mld przypada na zmniejszone wpływy z tytułu podatku VAT. Natomiast walka z pandemią kosztowała ok. 285 mld zł, z czego przytłaczająca większość to co prawda wydatki pozabudżetowe, których spłata będzie jednak w najbliższych latach obciążać budżet państwa.

Czytaj więcej na stronie businessinsider.com.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także